PARTNERZY PORTALU

Ikea oskarżona o szpiegowanie pracowników. Kierownictwo firmy przed sądem

  • Autor: PAP/JP
  • 22 mar 2021 16:32

Kierownictwo francuskiej filii Ikei stanie przed sądem w związku z zarzutami, że firma nielegalnie szpiegowała klientów i pracowników - podał w poniedziałek portal brytyjskiej telewizji Sky News. Ikea France grozi maksymalna kara 3,75 mln euro.

Ikea oskarżona o szpiegowanie pracowników. Kierownictwo firmy przed sądem
Francuska filia Ikei zaprzeczyła, że kogokolwiek szpiegowała (fot. domena publiczna)
REKLAMA
  • Francuska filia Ikea i niektórzy z jej dyrektorów mają stanąć przed sądem w związku z oskarżeniami, że klienci i pracownicy byli nielegalnie szpiegowani.
  • Ikea France została oskarżona o zbieranie w sposób oszukańczy danych osobowych i nielegalne ujawnianie informacji osobowych - podaje Sky News.
  • Firma produkująca meble i artykuły gospodarstwa domowego zatrudnia we Francji 10 tys. osób i została zgłoszona władzom przez związki zawodowe w 2012 roku. Związki zarzucały detaliście, że zapłacił za dostęp do akt policyjnych, które zawierały informacje o wybranych osobach.

Francuska filia Ikea zaprzeczyła, że kogokolwiek szpiegowała. Natomiast firma matka z siedzibą w Szwecji zwolniła czterech dyrektorów we Francji po wszczęciu przez prokuraturę dochodzenia karnego w 2012 roku.

Jeden z zarzutów mówi, że Ikea France wykorzystała dane, do których nie była upoważniona, w celu złapania pracownika, który ubiegał się o zasiłek dla bezrobotnych, ale jeździł samochodem marki Porsche. Inny zarzut mówił, że spółka zależna przeglądała kartotekę kryminalną pracownika, żeby ustalić, w jaki sposób przy niskich dochodach mógł on posiadać samochód marki BMW. Firma miała rzekomo też niewłaściwy dostęp do danych osobowych swoich klientów, z którymi jest teraz w sporze - podaje Sky News.

Były szef działu zarządzania ryzykiem Ikea France Jean-Francois Paris przyznał przed francuskim wymiarem sprawiedliwości, że na takie dochodzenia przeznaczano od 530 do 630 tys. euro rocznie. Paris, który jest jednym z oskarżonych, powiedział, że jego dział był odpowiedzialny za zajmowanie się tą sprawą.

Przed sądem staną również byli dyrektorzy generalni Ikea France Jean-Louis Baillot i Stefan Vanoverbeke oraz były dyrektor finansowy Dariusz Rychert oraz kierownicy sklepów. W przypadku skazania dwóm byłym dyrektorom generalnym grozi kara do 10 lat więzienia i grzywny w wysokości 750 tys. euro.

Ikea France grozi maksymalna kara w wysokości 3,75 mln euro. Firmie grozi również wypłata odszkodowań z powództwa cywilnego wniesionego przez związki zawodowe i 74 pracowników.

We Francji Ikea ma 34 sklepy, stronę internetową i centrum obsługi klienta.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ikea oskarżona o szpiegowanie pracowników. Kierownictwo firmy przed sądem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA