PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Home office na stałe zagości w wielu firmach. Potrzebne regulacje

Pracodawcy z dnia na dzień musieli przestawić organizacje na tryb pracy zdalnej, co przysporzyło sporo kłopotów. Wyzwaniem stało się uregulowanie tej formy pracy. Jak zauważa Michał Lisawa, counsel w Baker McKenzie, to problem, z którym rynek pracy boryka się od kliku lat. Praca zdalna, czyli okazjonalny home office, dotychczas nie była uwzględniona w Kodeksie pracy.

Home office na stałe zagości w wielu firmach. Potrzebne regulacje
Oprócz kwestii technicznych (tego, czy pracownik ma odpowiedni sprzęt, łączę internetowe, a także odpowiednią przestrzeń do pracy), a także odpowiedzialności za procesy pracy, pozostaje jeszcze jedno istotne zagadnienie: cyberbezpieczeństwo. (Fot. Pexels)
REKLAMA
  • Jak zauważa Michał Lisawa, counsel w Baker McKenzie, przejście firm na pracę zdalną to swoista rewolucja - bardzo duża i trwała zmiana.
  • Zmiana nie tylko pod względem technologicznym, ale i zmiana w świadomości szefów.
  • Wyzwaniem dla pracodawców stało się uregulowanie tej formy pracy - Kodeks pracy do tej pory jej nie uwzględniał.

Gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej i związane z tym komplikacje nie zniechęciły do niej pracowników. Jak wynika z badania Pracuj.pl, największą popularnością cieszą się modele mieszane - 40 proc. respondentów chciałoby mieć możliwość przyjścia do biura przynajmniej raz w tygodniu, a kolejne 40 proc. - móc pracować poza biurem tylko przez wybrane dni miesiąca.

- Przejście firm na pracę zdalną to swoista rewolucja - bardzo duża i trwała zmiana. Szefowie zorientowali się, ze praca może odbywać zdalnie – wcześniej nie brali tego pod uwagę. Ponadto home office może być równie - a może nawet bardziej - wydajny niż praca w biurze - mówi Michał Lisawa, counsel w Baker McKenzie podczas debaty "Rynek pracy. Sztuka adaptacji” w ramach EEC Online. - To zmiana nie tylko pod względem technologicznym, ale i zmiana w świadomości szefów. Do niedawna na stałe pracowało zdalnie jakieś kilka procent pracowników. Dzisiaj, moim zdaniem, liczba ta wzrosła kilkukrotnie – dodaje.

Czytaj też: Globalny kryzys będzie okresem co najmniej tak trudnym, jak ostatnie miesiące

Pracodawcy z dnia na dzień musieli przestawić organizacje na tryb pracy zdalnej, co przysporzyło sporo kłopotów. Przede wszystkim wyzwaniem stało się uregulowanie tej formy pracy.

- To problem, z którym rynek pracy boryka się od kliku lat. Praca zdalna, czyli okazjonalny home office, nie jest uwzględniona w Kodeksie pracy. Mamy przepisy dotyczące telepracy, ale - ze względu na mocno sformalizowany charakter - nie jest ona popularna – zauważa Michał Lisawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Home office na stałe zagości w wielu firmach. Potrzebne regulacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Agnieszka 2020-06-04 10:32:53

    U mnie w firmie home office już się skończył i trzeba wrócić do normalności choć nie jest to wcale takie proste. Zawsze z rana wstawałam piłam kawę, jadłam śniadanie a w między czasie uruchamiałam irobota. Teraz wszystkie te czynności robię w biegu, żeby nie spóźnić się do pracy :P

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA