PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Handel w niedzielę, praca: Zmiany dot. ograniczenia handlu od 2018 roku?

  • Autor: PAP/AT
  • 23 cze 2017 8:41

1 stycznia 2018 r. mogą wejść w życie rozwiązania dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę.

Handel w niedzielę, praca: Zmiany dot. ograniczenia handlu od 2018 roku?
Uważamy, że należałoby etapować wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę - powiedziała minister Rafalska (fot.shutterstock)
REKLAMA

• Ograniczenia handlu w niedzielę należy wprowadzać etapami - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Przypomniała, że tempo prac nad projektem, który ma wprowadzić to rozwiązanie, zależy od parlamentu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jej zdaniem, realne jest wejście w życie tych rozwiązań w 2018 r.

Nad obywatelskim projektem wprowadzającym ograniczenia w handlu w niedzielę pracuje Sejm. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Solidarność uważa, że prace nad projektem posuwają się zbyt powoli. Rafalska podkreśla, że tempo prac zależne jest od podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu. W czwartkowej rozmowie (22 czerwca)przypomniała, że nastąpiła zmiana przewodniczącego - Jan Mosiński (PiS) zrezygnował, ponieważ przewodniczy innej komisji, zastąpił go Janusz Śniadek (PiS), czyli - jak podkreśliła minister - teraz za prowadzenie tego projektu odpowiada były przewodniczący Solidarności.

Czytaj też: Handel w niedzielę: Zamiast zakazu skrócenie czasu pracy?

"Rząd nie może popędzać parlamentu w pracach. Nasze stanowisko jest od samego początku takie samo: uważamy, że należałoby etapować wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę" - oceniła Rafalska. "Od dawna mówił o tym wicepremier Mateusz Morawiecki, my też o tym mówiliśmy, że etapem rozsądnym, rozsądną propozycją są dwie niedziele w miesiącu, zachowując te pozostałe ograniczenia dotyczące handlu w dni wolne od pracy" - dodała.

Rafalska podkreśliła, że choć tempo prac jest na pewno ważnym elementem harmonogramu, to najważniejsza jest jakoś procedowania projektu. Zwróciła uwagę, że jest to materia prawna niezwykle trudna, projekt wymaga zmian, są też bardzo liczne wyjątki. "Chcemy, żeby to było dobre rozwiązanie, a nie takie, które będzie od razu wymagało nowelizacji albo wycofywania się z jakichś zapisów" - powiedziała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel w niedzielę, praca: Zmiany dot. ograniczenia handlu od 2018 roku?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA