PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Haładyj: Jednoosobowe firmy zatrudniają 50 proc. pracowników w Polsce

  • Autor: PAP/jk
  • 20 lip 2017 13:59

- Dziś, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorstwo "umiera" wraz ze śmiercią właściciela. Chcemy to zmienić, bo firmy jednoosobowe to ogromna większość naszych przedsiębiorstw i zatrudniają nawet 50 proc. pracowników w Polsce - mówi wiceszef Ministerstwa Rozwoju Mariusz Haładyj.

Haładyj: Jednoosobowe firmy zatrudniają 50 proc. pracowników w Polsce
Adobe Stock
REKLAMA

• Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy ułatwiającej sukcesję firm jednoosobowych.

• Ustawa ma dać możliwość kontynuacji działalności firmy, często budowanej przez wiele lat, zamiast tworzenia jej od podstaw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• - Miesięcznie do CEIDG wpływa około 100 zgłoszeń o śmierci przedsiębiorcy, co oznacza wykreślenie firmy z tego rejestru - mówił Mariusz Haładyj, wiceszef resortu rozwoju.

- Ustawa odpowiada na ważny problem. W tej chwili nie mamy zasad sukcesji przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Chodzi o przedsiębiorstwa prowadzone przez osobę fizyczną, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Tymczasem wpływ takich firm na gospodarkę jest dzisiaj bardzo duży - podkreślił Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju.

Argumentował, że mamy ok. 2 mln takich firm w Polsce, a niektóre z nich osiągają znaczne rozmiary. Dla porównania, spółek jest kilkaset tysięcy - dodał.

- Jednoosobowe firmy stanowią więc zdecydowaną większość polskich przedsiębiorstw. To ciągle najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. W 2016 r. takie firmy stanowiły 80 proc. przedsiębiorców rozpoczynających działalność - wskazał wiceminister rozwoju.

- Dla gospodarki to na pewno istotna skala - zauważył Haładyj. - Duża część firm jednoosobowych to firmy rodzinne - PARP szacuje, że stanowią one 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że nawet 50 proc. polskich pracowników zatrudnionych jest w takich firmach. Przy obecnych regulacjach pracownicy ci, po śmierci przedsiębiorcy, tracą zatrudnienie - dodał.

Jednoosobowe firmy stanowią więc zdecydowaną większość polskich przedsiębiorstw. (Fot. Fotolia)
Jednoosobowe firmy stanowią więc zdecydowaną większość polskich przedsiębiorstw. (Fot. Fotolia)

O wadze problemu - zaznaczył - "stanowi to, że obecnie wielu przedsiębiorców, którzy zakładali firmy na początku lat 90., wchodzi w wiek, w którym myśli się o emeryturze, a ryzyko śmierci lub choroby się zwiększa".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Haładyj: Jednoosobowe firmy zatrudniają 50 proc. pracowników w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA