×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Gwałty w taksówkach z aplikacji. Taxi, Uber i Bolt zaostrzają wymogi wobec kierowców

 • Autor: PAP/AT
 • 8 lis 2022 9:02

W reakcji na plagę gwałtów w taksówkach „z aplikacji” rząd zaostrzy wymóg weryfikacji kierowców. Chcą tego też same firmy.

Gwałty w taksówkach z aplikacji. Taxi, Uber i Bolt zaostrzają wymogi wobec kierowców
Będzie wymóg weryfikacji kierowców (fot. pixabay)
REKLAMA
 • Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym wprowadza zmiany w środkach transportu zamawianych przez aplikacje. Rząd chce obowiązkowej i realnej weryfikacji tożsamości kierowców, bo dotychczasowa była fikcją.
 • Firma będzie musiała sprawdzić dokumenty kierowcy, zobowiązując go do osobistego stawiennictwa i wykonania zdjęcia, umożliwiającego ustalenie wizerunku jego twarzy oraz odwzorowania cyfrowego okazanych dokumentów.
 • Problem ten dostrzegły też same firmy. Uber ogłosił, że wprowadza dodatkową weryfikację kierowców i nowe wymogi. Bolt - zapewniła, że zaostrza wymogi.

Obowiązkowa weryfikacja kierowców Taxi, Ubera i Bolta

Jak zauważa "Rzeczpospolita", zmiany "w środkach transportu zamawianych przez aplikacje" zawiera nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. "Niezależnie od tego zbieżne z rządowymi rozwiązania wprowadzają Uber oraz Bolt. Rząd chce obowiązkowej i realnej weryfikacji tożsamości kierowców, bo dotychczasowa była fikcją" - donosi "Rzeczpospolita".

"Firma będzie musiała sprawdzić dokumenty kierowcy, zobowiązując go "do osobistego stawiennictwa i wykonania zdjęcia, umożliwiającego ustalenie wizerunku jego twarzy oraz odwzorowania cyfrowego okazanych dokumentów" - wskazuje, cytowany, KPRM.

Czytaj też: Kierowcy Ubera oskarżeni przez 550 kobiet o molestowanie seksualne

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński w rozmowie z "Rz" zaznaczył, że "największym problemem było to, że kierowcy, rejestrując się w systemie, dołączali fałszywe dokumenty i nie można było ocenić, czy przewóz wykonuje osoba faktycznie zarejestrowana". "Teraz kierowcy będą musieli osobiście stawić się w firmie i okazać dowód czy prawo jazdy" - podkreślił Cieszyński.

"Obecnie kierowca wykluczany z jednej platformy za niedopuszczalne działania, szedł do innej. Ustawą dajemy platformom uprawnienia do tego, żeby wymieniały się wiedzą" - dodał minister.

Za brak weryfikacji firmie ma grozić 10 tys. zł kary lub 50 tys. zł, gdy upomniana nic nie zrobi

Według informacji podanych przez gazetę za brak weryfikacji firmie ma grozić 10 tys. zł kary lub 50 tys. zł, gdy upomniana nic nie zrobi. "Projekt trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów" - wyjawił dziennik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Gwałty w taksówkach z aplikacji. Taxi, Uber i Bolt zaostrzają wymogi wobec kierowców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • magma 2022-11-30 11:51:15

  Od razu powinni się za to wziąć. Co prawda nie miałam takich przeżyć, ale jeździłam z różnymi przewoźnikami i najbezpieczniej się czuję w opti taxi, cenowo też u nich wychodzi przyzwoicie za kurs.

 • Piotrek 2022-11-10 20:56:52

  Kierowcy muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie z polskiego sądu. Trudno, żeby obcokrajowiec przebywający od miesiąca w kraju miał jaki kolwiek wyrok. Może by tak zażądać zaświadczenia z jego ojczyzny, czy nie był karany.

 • Swetru 2022-11-10 20:51:08

  W normalnej taksówce możesz zapłacić na dwa sposoby gotówką lub kartą a w przewozach na aplikację u Mohameda możesz jeszcze w naturze czasami nie daje ci innego wyboru

 • Kryształ 2022-11-10 20:48:38

  Pamiętam jak taksówkarze jeździli pod sejm bo myśleli że rząd im pomoże w kwestii nieuczciwej konkurencji z uberem. Niestety PiS dostał łapówę od Ubera i zmienili ustawę znosząc wszystkie jakiekolwiek wymagania wobec tych przewozowych wynalazków. I zaczęło się ściąganie dzikusów z Tadżykistanu Gruzji Afryki Arabów i innych dzikich krajów. Oczywiście papiery wjazdowe lewe prawo jazdy lewe itd. Jedynym winnym całej tej sytuacji setek wypadków w dużych miastach spowodowanych przez dzikusów i gwałtów na tych biednych dziewczynach jest nierząd PiSu.

 • Achmetow 2022-11-10 08:13:16

  Proszem naz nie obrażacz. Nam mówiono zanjim my tu prijechali, czto polskije kobiety bardzo lubjat menczyzn z kawkaza. Pszepraszam za pisowniu ale dopiero uczat się polskogo języka.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA