Guz, OPZZ: Referendum może oddalić w czasie kwestie obniżenia wieku emerytalnego

- Mamy obawy, czy zwołanie referendum i wybory 25 października, nie oddalą w czasie uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy, przewidującego możliwość przejścia na emeryturę osobom z co najmniej 35 lub 40-letnim stażem składkowym – powiedział szef OPZZ Jan Guz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Guz, OPZZ: Referendum może oddalić w czasie kwestie obniżenia wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

21 sie 2015 19:14


W czwartek (20 sierpnia) prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych. Poinformował też, że zdecydował się nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września.

Przejście na emeryturę po 40 latach?

Podczas piątkowej wizyty w Opolu szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz powiedział PAP, że kwestie wskazane przez prezydenta Dudę jako temat październikowego referendum to temat "wpisujący się w obszar aktywności związkowej”. Dodał, że szczególnie chodzi o kwestie obniżenia wieku emerytalnego.

„Towarzyszą nam jednak obawy, czy inicjatywa zwołania referendum wraz z wyborami nie oddali w czasie uchwalenia ustawy, że pracownicy zachowują prawo do emerytury po przepracowaniu określonego stażu” – powiedział PAP Guz.

Chodzi o obywatelski projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 35-letnim (dla kobiet) lub 40-letnim (dla mężczyzn) stażem składkowym. „Wiemy, że wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za tym, że to jest dobra propozycja. Parlament pracował nad tą inicjatywą 6 lat. Trzeba jak najszybciej ją wprowadzić i nasze obawy towarzyszą temu (...)” – mówił Guz.

Szef OPZZ na zwołanej w Opolu konferencji prasowej mówił, że był to również jeden z tematów piątkowej rozmowy ze związkowcami z Opolszczyzny. „Zastanawialiśmy się nad tym, jak najszybciej i w jaki sposób wdrożyć i przekonać parlament, by jeszcze w tej kadencji tę ustawę uchwalić” – mówił Guz i przekonywał, że "jest na to szansa".

Rada Dialogu Społecznego daje nowe możliwości

Dodał, że wśród innych, podejmowanych obecnie przez OPZZ spraw jest likwidacja umów śmieciowych czy wdrożenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

„OPZZ wraz z innymi związkami zawiesił swój udział w pracy Komisji Trójstronnej ze względu na to, że byliśmy lekceważeni, (…), że nie traktowano naszych wniosków poważnie. Dzisiaj, wraz z uchwaleniem i podpisaniem przez prezydenta ustawy o Radach Dialogu, uzyskujemy w skali centralnej, ale też w województwach (…) nowe narzędzia do aktywnego prowadzenia dialogu w zakładach, ale też w skali centralnej” – mówił szef OPZZ.

Wśród tych narzędzi wskazał np. na prawo do inicjatywy ustawodawczej czy rotacyjność funkcji przewodniczącego, która miałaby być obsadzana naprzemiennie przez związki, pracodawców i rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

listonosz 2015-08-25 01:40:53

APEL DO WSZYSTKICH POCZTOWCÓW Koleżanki i Koledzy Apeluję do was o bojkot Związków Zawodowych. Kilkanaście dni temu złożyłem rezygnację ze ZZPPP. Nie potrzebujemy takich Organizacji, które nie potrafią zadbać o nasze interesy. Zamiast podwyżki na którą czekamy 8 lat, dostajemy obniżkę pensji. Nie możemy na to pozwolić, założymy własne Związki z prawdziwego zdarzenia. Osoby które reprezentują nas powinny znać trud naszej ciężkiej pracy. Za uzbierane składki wynajmiemy Kancelarię Prawną, która będzie nas reprezentować w rozmowach. Musimy się zjednoczyć i wspólnie powalczyć o naszą przyszłość. Dlaczego inne grupy zawodowe potrafią wywalczyć godną płacę i lepsze warunki pracy? Otóż odpowiadam, bo potrafią stanowić silną grupę, z którą Rząd się liczy .Jako przykład podaję tu Górników, Lekarzy, Nauczycieli czy Pielęgniarki. Niepokoi mnie fakt, że kilka dni temu wysłałem podobny wpis, który szybko został skasowany. Informuję tych ludzi, którzy to robią. Każdego dnia będę pisał nowy. Z poważaniem Piotr Skrzypczak Listonosz UP Lublin 50

jaro 2015-08-24 13:13:40

BRAWO PANIE JANIE ! DOŚĆ MAMY DOŚĆ 7 LAT PIARU, CHAMSTWA, AFER, KOLESI ITD. CZAS NA KONKRETY !