PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Gruźlica lepsza niż nowotwór? Nowe przepisy o zwolnieniach uderzyły w chorych na raka

Od nowego roku obowiązują spore zmiany w dostępie do zasiłku chorobowego. Nowe zasady naliczania okresu zasiłkowego skróciły czas pobierania tego świadczenia. Zdaniem grupy posłów Koalicji Obywatelskiej przy tworzeniu nowych przepisów zapomniano m.in. o osobach przewlekle chorych czy walczących z nowotworami. W efekcie zmarginalizowano ich potrzeby i wrzucono do jednego worka z naciągaczami.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 11 mar 2022 20:00
Gruźlica lepsza niż nowotwór? Nowe przepisy o zwolnieniach uderzyły w chorych na raka
Po zmianach wszystkie przerwy chorobowe ubezpieczonego - jeśli nie będzie między nimi 60 dni przerwy - będą wliczały się do jednego limitu, który wynosi 182 dni. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Od nowego roku zmieniły się zasady liczenia długości „chorobowego”. ZUS postanowił ukrócić pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe.
  • Obecnie nie ma znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy. Jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni, okresy zasiłkowe sumują się, a zasiłek chorobowy wypłacany będzie przez 182 dni.
  • Zmiana ta wywołała wątpliwości wśród posłanek Koalicji Obywatelskiej, które postanowiły wstawić się za osobami przewlekle chorymi czy cierpiącymi na raka. Ich zdaniem nowe zasady wyliczania chorobowego uderzają właśnie w nie.

Jak w interpelacji (nr 32034) skierowanej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przypominają posłanki, od stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady liczenia tzw. okresu zasiłkowego, czyli okresu, w którym ubezpieczony w ZUS ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w sytuacji stwierdzenia przez lekarza jego niezdolności do pracy.

W efekcie dość mocno została ograniczona możliwość długotrwałego pozostawania na zasiłku chorobowym z powodu niezdolności do pracy. Bowiem do końca 2021 roku wszystkie jednostki chorobowe ubezpieczonego były liczone w oddzielnych limitach. Wystarczyło, że chory po wykorzystaniu 182 dni limitu na jeden dzień wróci do pracy, znów zyskiwał prawo do chorowania przez kolejne 182 dni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po zmianach wszystkie przerwy chorobowe ubezpieczonego - jeśli nie będzie między nimi 60 dni przerwy - będą wliczały się do jednego limitu, który wynosi 182 dni. Nie ma znaczenia na jaką chorobę będzie wypisane zwolnienie lekarskie. 

Nowe zasady nie dotyczą jedynie kobiet w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę. W ich przypadku okres zasiłkowy wynosi 270 dni.

Uderzenie w przewlekle chorych? 

Zdaniem autorek interpelacji nowe przepisy uderzyły w osoby przewlekle chore czy walczące z nowotworami, w przypadku których oczywiste jest, że choroba trwa stale lub może trwać dużo dłużej niż 182 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gruźlica lepsza niż nowotwór? Nowe przepisy o zwolnieniach uderzyły w chorych na raka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA