×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Górnik, motorniczy czy tancerz. Coraz więcej Polaków pracuje w szczególnych warunkach

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    AW
  • Opublikowano: 29 paź 2019 17:45

W 2018 r. 329 tys. pracowników zatrudnionych u 9,4 tys. płatników wykonywało prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba płatników wzrosła o 3 proc.

Górnik, motorniczy czy tancerz. Coraz więcej Polaków pracuje w szczególnych warunkach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Podobnie jak w latach poprzednich największy odsetek płatników, którzy złożyli dokument ZUS ZSWA stanowili płatnicy prowadzący działalność w transporcie i gospodarce magazynowej; w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie; w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.
  • Najliczniejszą grupę pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze stanowili kierowcy autobusów, trolejbusów oraz motorniczy tramwajów w transporcie publicznym.
  • Wśród kobiet najliczniej reprezentowane były osoby zatrudnione przy pracach personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru.

Rośnie liczba pracodawców zatrudniających w szczególnych warunkach. Pracą w szczególnych warunkach jest praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub praca wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia, np.: praca pod ziemią, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu, praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Pracą w szczególnym charakterze jest m.in. praca pracowników organów administracji celnej oraz organów kontroli państwowej, praca dziennikarzy, artystów, nauczycieli czy żołnierzy zawodowych.

Branża i region robią różnice

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnik, motorniczy czy tancerz. Coraz więcej Polaków pracuje w szczególnych warunkach
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA