Koncern elektroniczny będzie wymagał przywileju 12 tygodni urlopu dla pracowników swoich podwykonawców.

O zmianach elektroniczna firma poinformowała na swoim blogu korporacyjnym. Wpis sygnowała Dev Stahlkopf, wiceprezes firmy z Redmond.
"Trzy lata temu ogłosiliśmy, że amerykańskie firmy, które będą z nami współpracować muszą oferować pracownikom płatny urlop. Teraz robimy kolejny krok. Ci sami podwykonawcy będą musieli zapewnić urlop rodzicielski" - czytamy na stronie firmy.
Urlop musi trwać minimum 12 tygodni (3 miesiące) a płaca w czasie przebywania na nim dla pracownika musi wynosić minimum 1000 dolarów na tydzień. Regulacja współpracy nie będzie obowiązywać firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników.
Firma chce, by wytyczna zaczęła obowiązywać w ciągu 12 miesięcy.
Czytaj też: Kontrola PIP w Amazonie
Dlaczego akurat teraz?
Microsoft podejmując takie kroki względem podmiotów współpracujących zabiera jednoznaczny głos w debacie, która mocno angażuje amerykańską opinię publiczną.
"Rozumiemy, że dzisiejsza nasza zapowiedź wpisuje się w rozmowę o wadze jaką niesie urlop rodzicielski" można było jeszcze przeczytać w cytowanym wpisie Stahlkopf. "W naszej ocenie plusy urlopu rodzicielskiego są oczywiste. Badania pokazują, że taka forma odpoczynku dla rodziców wzbogaca ich życie rodzinne. Kobiety wykorzystujące go częściej wracają na rynek pracy po wychowaniu dzieci. Zarabiają także więcej, niż kobiety nie decydujące się na skorzystanie z urlopu lub pozbawione go w ogóle."
Czytaj też: Władze Kanady chcą ustawą zakazać biedy
Firma nie jest pierwsza
W USA kilka znanych korporacji podjęło już podobne kroki. Jak informował amerykański portal cnet.com, IBM w zeszłym roku przedłużył okres rodzicielskiego urlopu dla pracowników z 14 do aż 20 tygodni (5 miesięcy). W 2015 r. Netflix wprowadził rozwiązanie "nielimitowanego" urlopu rodzicielskiego. W przypadku tego koncernu medialnego jest on jednak oferowany tylko przez pierwszy rok od urodzenia dziecka. Facebook, także w 2015 r., zaoferował pracownikom 4 miesiące urlopu rodzicielskiego.
Regulacje prawa pracy w USA nadają firmom dużą autonomię w kwestiach urlopów dla pracowników.


KOMENTARZE (0)