Gdy zdecydowana większość zasiada do wigilijnego stołu lub odwiedza rodziny w świąteczne dni, niektórzy są w pracy. Dbają o bezpieczeństwo, mają dyżury. Kto pracuje, jak wyglądają świąteczne dni i jak pracę w wigilię i święta reguluje kodeks pracy?

- Nie każdy może cieszyć się dniem wolnym nie tylko w Wigilię, ale także w pozostałe świąteczne dni. Ciągłość produkcji w wielu firmach musi być zachowana, tak samo jak zapewniona musi być ochrona życia i zdrowia nas wszystkich.
- To, kto i gdzie musi pracować w dni ustawowo wolne od pracy określa Kodeks pracy.
- Za pracę w święta przysługuje dodatkowa rekompensata. Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, oprócz pracowników zatrudnionych w systemie pracy weekendowej, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.
Prawdopodobnie zdecydowana większość z nas już dziś włącza tryb "święta". Tym bardziej, że tegoroczna wigilia przypada w sobotę, w którą znaczna część pracować nie musi.
Nie każdy jednak może cieszyć się dniem wolnym nie tylko w Wigilię, ale także w pozostałe świąteczne dni. Ciągłość produkcji w wielu firmach musi być zachowana, tak samo jak zapewniona musi być ochrona życia i zdrowia nas wszystkich.
W święta pracują więc nie tylko pracownicy elektrowni czy hut, ale też lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, salowe czy pracownicy kolei, którzy odpowiadają za ruch pociągów i bezpieczeństwo na torach.
Zobacz: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki
Dyżury inne niż wszystkie
Piotr jest policjantem. W tym roku zmiana przypada mu w Wigilię.
- Śmiejemy się z żoną, że nasza Wigilia w tym roku zbiegnie się z obiadem - mówi. Dyżur bowiem zaczyna o godzinie 14. Jego końcówka planowo przypada na 22. Planowo, bowiem w wigilijną noc zdarzyć się może wiele.
- Z moich doświadczeń wynika, że święta choć rodzinne, to nie zawsze są spokojne. Szczególnie w późniejszych godzinach, kiedy zaczynamy dyskutować na różne tematy, podlewając te rozmowy alkoholem. Zdarzają się więc interwencje do rodzinnych awantur, są też niestety te mniej przyjemne, dalekie od świątecznej atmosfery - wyjaśnia w rozmowie z nami.
Spokoju nie mają też lekarze i pielęgniarki. I choć bożonarodzeniowe dyżury, są odrobinę spokojniejsze od tych sylwestrowych, także wtedy ruch na SOR-ach jest większy.
- W Wigilię jest w miarę dobrze, ruch podobny do tego, co zawsze. Zaczyna się w święta. Bóle brzucha, połknięte ości. Okres przed świętami też jest paskudny. Ludzie pozbywają się chorych rodziców i leżą te dziadki sami jak palec - opowiadała o dyżurach w szpitalu Justyna.
Pracowite święta mają także strażacy. W ubiegłoroczne święta, strażacy interweniowali 3025 razy, w tym przy 783 pożarach, 1908 miejscowych zagrożeniach oraz 334 fałszywych alarmach.
Przeczytaj: Masz czas do końca roku. Po tym terminie dodatkowe wolne przepada
Oni pracują w święta
To, kto i gdzie musi pracować w dni ustawowo wolne od pracy (mamy ich w Polsce 13, to tzw. czerwone kartki w kalendarzu), określa Kodeks pracy. Są to następujące sytuacje:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (np. lekarze, ratownicy medyczni);
2) w ruchu ciągłym (praca przy piecu hutniczym czy w elektrociepłowni);
3) przy pracy zmianowej;
4) przy niezbędnych remontach;
5) w transporcie i w komunikacji (kierowy autobusów czy motorniczy w tramwajach);
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
8) w rolnictwie i hodowli;
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
- zakładach świadczących usługi dla ludności,
- gastronomii,
- zakładach hotelarskich,
- jednostkach gospodarki komunalnej,
- zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
- jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
- zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;
11) przy wykonywaniu prac:
- polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519§ 1, są u niego dniami pracy,
- zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa w punkcie powyżej.
Praca w święta - co w zamian?
Za pracę w święta przysługuje dodatkowa rekompensata. Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, oprócz pracowników zatrudnionych w systemie pracy weekendowej, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
- w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Warto w tym miejscu zauważyć, że praca w niedziele i święta może być planowana, a co za tym idzie – istnieje możliwość rekompensaty pracy w niedzielę wcześniej. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie 6 dni dnia wolnego udzielonego w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.
- w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeśli pracodawca zapewni taki dzień wolny, wtedy pracownik otrzyma wynagrodzenie w podstawowej wysokości. Co, kiedy nie uda się spiąć grafiku i nie będzie miał jak odebrać wolnego we wskazanym w ustawie terminie? Wtedy firma zobowiązana jest wypłacić dodatek za pracę ponadwymiarową do każdej godziny pracy – w wysokości 100 proc. Mówiąc innymi słowy, za pracę w dzień świąteczny powinniśmy otrzymać podwójne wynagrodzenie.



Słowa kluczowe
- praca
- pielęgniarki
- straż pożarna
- służba zdrowia
- Policja
- Kodeks pracy
- prawo pracy
- święta
- Boże Narodzenie
KOMENTARZE (0)