Gospodarczy Gabinet Cieni BCC zaapelował do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o pilne ustosunkowanie się do opracowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projektów dwóch kodeksów prawa pracy: indywidualnego i zbiorowego. Gabinet chce ogłoszenia konsultacji w tej sprawie.
-
- •27 cze 2018 18:25

- Co najmniej miesiąc na zapoznanie się i ocenę dorobku Komisji Kodyfikacyjni Prawa Pracy będzie potrzebowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - poinformowała w w połowie marca Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny.
- Dziś, po ponad 3 miesiącach, Gospodarczy Gabinet Cieni BCC apeluje do rządu o podjęcie działań w tej sprawie.
Kodeksy dziś obowiązujące liczą ponad czterdzieści lat - wielokrotnie nowelizowane zatraciły czytelność, stając się z roku na rok coraz bardziej anachroniczne wobec dynamicznie zmieniających się potrzeb w stosunkach pracy. W celu stworzenia projektu nowoczesnego kodeksu pracy, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, dwukrotnie powoływano komisje kodyfikacyjne (w latach 2002-2006 oraz w latach 2016-2018).
Wyniki prac obu tych komisji nie trafiły na ścieżkę legislacyjną. Prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy zakończyły się w marcu i od tego czasu nie podjęto żadnych konkretnych działań.
Czytaj też: Nowy Kodeks pracy 2018 już u nas
- Trzy miesiące temu zakończyła swoje prace Komisji Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Apelujemy do rządu, aby wypracowany projekt został poddany konsultacjom społecznym i był dalej procedowany, albo oczekujemy deklaracji, że nie będzie dalszych prac nad kodeksem pracy do końca obecnej kadencji parlamentu - mówi Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, minister ds. prawa pracy w Gospodarczym Gabinecie Cieni.
Jednocześnie Gabinet Cieni BBC przestrzega przed uleganiem pozbawionych racji ekonomicznych i społecznych żądaniom ze strony różnych grup i organizacji.
"Bądźmy przewidujący i odważni. Za nasze dzisiejsze błędy zapłacimy w przyszłości wszyscy, zarówno: pracownicy jak i pracodawcy. Myślmy o kodeksie nowoczesnym, uwzględniającym realia dzisiejszej gospodarki: polskiej, europejskiej, światowej. Nie ulegajmy żądaniom osłabiającym ekonomiczną konkurencyjność polskiej gospodarki w coraz bardziej konkurencyjnej i globalnej gospodarce europejskiej" - czytamy w apelu.
Kodeks w nowej kadencji?
O tym, że nie ma możliwości, aby w tej kadencji Sejm w całości przyjął, przygotowane przez komisję kodyfikacyjną, projekty zmian w kodeksie pracy, już w kwietniu mówił wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed.

KOMENTARZE (5)