Senacki projekt noweli ustawy o Policji dotyczący możliwości przywrócenie do służby funkcjonariusza niesłusznie oskarżonego posłowie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych skierowali do podkomisji.

Chodzi o wprowadzenie możliwości powrotu do służby funkcjonariusza zwolnionego za czyn wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa, jak i przewinienia dyscyplinarnego, a następnie uniewinnionego w postępowaniu karnym. Jak wskazują autorzy noweli, efektem zmian ma być umożliwienie ochrony reputacji i dobrego imienia niesłusznie oskarżonych funkcjonariuszy.
Senator Łukasz Mikołajczyk (PiS), który jako przedstawiciel Senatu przedstawiał projekt, powiedział, że jest on odpowiedzią na petycję, która wpłynęła do Senatu w lutym 2017 r. "Autor petycji postuluje możliwość przywrócenia do służby poprzez rozszerzenie treści art. 43 ust. 7 ustawy o Policji o prawo do powrotu do służby" - powiedział Mikołajczyk.
Autorzy noweli chcą także zmian, jeśli chodzi o terminy związane z możliwością wznowienia postępowań dyscyplinarnych w służbach. Według obecnych przepisów funkcjonariusze policji, CBA, SW, AW, SWW i SKW po upływie 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego nie mogą wnieść o jego wznowienie nawet w przypadku, gdy zostaną uniewinnieni w postępowaniu karnym. W przypadku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego termin ten wynosi 3 lata, zaś w przypadku Straży Granicznej - 10 lat.
W noweli zaproponowano zniesienie terminu ograniczającego prawo wniesienia wniosku o wznowienie każdego postępowania dyscyplinarnego na korzyść funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej.
Natomiast w Policji i Straży Granicznej termin ten wynosiłby 10 lat, nie dotyczyłby jednak postępowań dyscyplinarnych zakończonych orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W takich przypadkach ograniczenie byłoby całkowicie zniesione. W przypadku śmierci funkcjonariusza prawo do wniesienia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, przysługiwać będzie członkowi rodziny uprawnionemu do renty rodzinnej.
"W przypadku osoby, która wniosła petycję, proces karny zakończył się prawomocnym uniewinnieniem po 12 latach" - dodał Mikołajczyk.
Zaproponowano, aby nowela weszła w życie po 14 dniach od ogłoszenia.


KOMENTARZE (0)