PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Funkcjonariusze bardziej chronieni. Resort pracuje nad zaostrzenia kar za napaść

  • Autor: PAP/KDS
  • 11 paź 2019 13:14

Przygotowujemy przepisy dot. zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie - powiedział w piątek (11 października) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że resort przygotowuje też przepisy chroniące funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Funkcjonariusze bardziej chronieni. Resort pracuje nad zaostrzenia kar za napaść
Policjanci niezwykle ciężko pracują i ten zawód musi być atrakcyjny - mówi Kamiński. Fot. shutterstock
REKLAMA

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o zmianach w policji oraz o przyjętym projekcie ustawy, znoszącym wymóg ukończenia 55 lat przy przejściu na emeryturę funkcjonariuszy.

- Policjanci niezwykle ciężko pracują i ten zawód musi być atrakcyjny, też dla młodych ludzi, którzy będą dokonywali wyboru drogi życiowej, więc znieśliśmy ten wymóg. Takie było też oczekiwanie funkcjonariuszy, związków zawodowych, z którymi zawarliśmy porozumienie w tym zakresie - stwierdził Kamiński.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W jego ocenie, zmiany te mogą jednak powodować pewne straty dla policji, dlatego jak podkreślił szef MSWiA, resort stworzył założenia i ma gotowe projekty ustaw dot. specjalnego dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy.

Czytaj więcej: Policjanci bez ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Rzecznik Praw Obywatela oczekuje wyjaśnień

- Uposażenia funkcjonariuszy są ważne. One muszą być podstawową troską ministra i rządu, tak żeby funkcjonariusze, a zwłaszcza ich rodziny miały poczucie pewnej satysfakcji materialnej - zaznaczył Kamiński.

Dodał, że w tym zakresie przez lata były zaniedbania. - My krok po kroku konsekwentnie zwiększamy uposażenia funkcjonariuszy. Już od 1 stycznia 2020 wejdzie w życie kolejna podwyżka. To będzie 500 zł na każdy etat funkcjonariusza. Te pieniądze są już zapisane w budżecie - powiedział Kamiński.

Zwrócił też uwagę na statystyki, które pokazują, że coraz częściej dochodzi do czynnych napaści na funkcjonariuszy i zapowiedział, że tu przewidziana jest nowelizacja przepisów. - Nie może być sytuacji, że polecenia wydawane przez policjanta w trakcie wykonywanych czynności służbowych nie są respektowane - mówił Kamiński.

- Przygotowujemy też przepisy dotyczące zaostrzenia kar za czynną napaść na funkcjonariuszy policji i za znieważanie funkcjonariuszy, a także przepisy, które będą chroniły funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców - podkreślił.­­

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Funkcjonariusze bardziej chronieni. Resort pracuje nad zaostrzenia kar za napaść

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA