Francuzi nie będą musieli odbierać telefonów i maili po pracy?

Francuska minister pracy, Myriam El Khomri, zaprezentuje wkrótce pakiet nowych przepisów, które dadzą zatrudnionym prawo do "rozłączenia" się po godzinach pracy i nieodpowiadania na służbowe telefony i maile.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francuzi nie będą musieli odbierać telefonów i maili po pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

17 lut 2016 9:52


Jak wyjaśnia serwis TheLocal.fr, opracowywane przez resort pracy zmiany mają głównie na celu uelastycznienie sztywnego prawa pracy, obowiązującego nad Sekwaną. Część z nich ma jednak za zadanie zapewnienie Francuzom należytej ochrony na rynku pracy. Wśród nich mają się pojawić zapisy, chroniące ich czas wolny.

Chodzi o uregulowanie prawa do ignorowania i nieodpowiadania na służbową korespondencję email czy telefony, po godzinach pracy czy podczas urlopu.

Kwestię właściwego zbalansowania czasu poświęcanego na pracę i życie osobiste jako pierwszy podniósł szef Oragne, Bruno Mettling. Jego zdaniem, na takim rozwiązaniu zyskają wszyscy: zarówno pracownicy, jak i firmy, które nie będą musiały borykać się z przepracowaniem i wypaleniem swoich ludzi.

Część francuskich przedsiębiorstw już wprowadziła tego typu rozwiązania, jednak stanowią one wciąż mniejszość. Dlatego pojawiły się naciski, by tego typu ochronę wprowadzić do prawa.

Zmiany we francuskim prawie pracy mają zostać ogłoszone w nadchodzących tygodniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.