Francuscy związkowcy wywalczyli dopłaty do późniejszych emerytur

W piątek, 30 października, trzy francuskie centrale związkowe podpisały porozumienie z pracodawcami. Umożliwia ono dopłaty do emerytur pracownikom, którzy chcą pracować dłużej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francuscy związkowcy wywalczyli dopłaty do późniejszych emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

31 paź 2015 13:51


Zgodnie z porozumieniem, jeśli osoba zatrudniona nie zgodzi się pracować o rok dłużej, będzie przez pierwsze trzy lata pobierała emeryturę o 10 proc. niższą aniżeli ta, którą wypracowała płacąc składki emerytalne.

I odwrotnie: ten, kto po osiągnięciu wieku emerytalnego zgodzi się pracować o 12 miesięcy dłużej, otrzyma dopłatę do swej emerytury, ale tylko przez pierwszy rok. Osoba, która przepracuje dwa lata dłużej, otrzyma emeryturę o 10 proc wyższą. Jeśli będą to trzy lata - o 20 proc. wyższą, a po czterech dodatkowych latach pracy - o 30 proc. wyższą.

Reprezentatywna większość

Porozumienie będzie dotyczyć osób, które w 2019 roku osiągną wiek 62 lat i będą miały za sobą 41 i pół roku pracy oskładkowanej, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania pełnej emerytury.

Pierwszym pokoleniem, które skorzysta z zawartego porozumienia, będą osoby urodzone w 1957 roku.

Porozumienie jest ważne w świetle prawa francuskiego, ponieważ trzy centrale związkowe, które je podpisały (CFDT, CFE-CGC, CFTC), reprezentują wspólnie wystarczającą większość związkowców, aby można ją było uważać za reprezentatywną.

Do porozumienia nie przystąpiły Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) i Siła Robotnicza (FO), które uznały, że jest ono nie do przyjęcia.

Ratunek dla funduszy

Pracodawcy zgodzili się na podwyższenie o 700 milionów euro rocznie dodatkowych składek wpłacanych na konta Agric i Arrco, w których oskładkowują się pracownicy sektora prywatnego.

Ponadto pracodawcy zgodzili się wpłacać dodatkowe składki na fundusz wypłat dla pracowników od pewnego określonego wieku zwalnianych przed nabyciem praw emerytalnych.

Zawarte porozumienie ma uratować fundusze Agric i Arrco, których deficyt wzrastał w ostatnich latach. W 2014 roku wyniósł odpowiednio 1,98 mld i 1,15 mld euro, a w 2014 r. - 1,24 mld i 405 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.