Fizjoterapeuci, nianie, mechanicy, korepetytorzy. Kto najchętniej pracuje bez rachunku?

W jakich zawodach prawdopodobieństwo wykonywania pracy na czarno jest największe? Sprawdźcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fizjoterapeuci, nianie, mechanicy, korepetytorzy. Kto najchętniej pracuje bez rachunku?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

9 paź 2014 21:51


Portal rynekpracy.pl przeanalizował zawody, których przedstawiciele mogli być chętni do wykonania usługi w szarej strefie. Telefoniczne badanie przeprowadzono wśród przedstawicieli zawodów takich jak: korepetytorzy, fizjoterapeuci, nianie, malarze, krawcy, fryzjerzy, klauni, członkowie zespołów weselnych, mechanicy samochodowi, hydraulicy, fotografowie, oraz wśród osób wykonujące prace domowe i osób wykonujących usługi komputerowe.

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

Usługi niematerialne

Wszyscy korepetytorzy, z którymi rozmawiał portal, od razu, bez wahania, proponowali usługi wykonywane w szarej strefie. Żaden z rozmówców nie zaproponował sam z siebie wystawienia rachunku za udzielanie korepetycji. Korepetytorzy mówili również, że podpisywanie jakiejkolwiek umowy o świadczenie usług jest dla nich niekorzystne. Nie zamierzają dokumentować usługi, bo nie boją się, że ich działalność może być wykryta przez jakiekolwiek instytucje publiczne (np. urząd skarbowy).

Czytaj też: Problem z szarą strefą. Pracownicy wykonują zlecenia na czarno

Podobnie było z fizjoterapeutami. Wszystkie osoby od razu, same z siebie proponowały usługę bez rachunku. Tylko jedna osoba nie zgodziła się wykonywać usługi w szarej strefie. Także zdecydowana większość niań od razu zaproponowała usługi w szarej strefie. Podobnie jak w przypadku fizjoterapeutów, tylko jedna niania kategorycznie odmówiła pracy bez podpisanej umowy.

Remonty i naprawy: hydraulik bez rachunku tańszy o wysokość podatku

Wśród ankietowanych malarzy także znakomita większość osób od razu proponowała usługę na czarno. Tylko co piąty badany odmówił pracy w szarej strefie i spontanicznie, bez sugestii ze strony ankietera, chciał wystawić fakturę za robociznę. Co istotne, nawet na propozycję pracy bez umowy ci badani nie chcieli się zgodzić.

Trzeba zaznaczyć, że usługi malarskie mogą być w Polsce opodatkowane na zasadzie tzw. „karty podatkowej”. Ta forma umożliwia płacenie stałego podatku, niezależnego od liczby i wartości zrealizowanych zleceń. Dla firm, które „są na karcie” usługa z umową niesie ze sobą dokładnie takie same koszty jak usługa bez umowy.

Wśród hydraulików wszystkie osoby od razu, same z siebie, proponowały usługę z rachunkiem. Mimo to 45 proc. osób, które początkowo oferowały pracę legalną, po namowach zgodziło się wykonać usługę bez rachunku. Cena, którą proponowali za usługę w szarej strefie, była niższa średnio o ok. 18 proc., co odpowiada wysokości podatku dochodowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.