Firmy mogą zaoszczędzić nawet 45 tys. zł rocznie na posiłkach dla pracowników

Karty, których przeznaczeniem jest dofinansowanie posiłków pracownikom przez ich pracodawcę, są zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnione ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do kwoty 190 złotych miesięcznie na jedną zatrudnioną osobę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy mogą zaoszczędzić nawet 45 tys. zł rocznie na posiłkach dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 sty 2014 14:04


- Zwolnienie dotyczy sytuacji, kiedy pracodawca na własny koszt udostępnia posiłki pracownikom - bez względu na formę tego udostępnienia. Przedsiębiorca może zatem prowadzić stołówkę pracowniczą lub wręczyć pracownikom karty lunchowe i w ten sposób zapewnić im dofinansowanie do posiłków - mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Z przepisów jednoznacznie wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 Rozporządzenia „podstawy wymiary składek nie stanowi wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 złotych".

W praktyce oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia 100 pracowników i zdecyduje się dofinansować im posiłki, dzięki omawianemu zwolnieniu może oszczędzić nawet 45 tys. zł w skali roku. Zwolnienie dofinansowania posiłków ze składki ZUS to także oszczędność dla samych pracowników.

Według badań niezależnego Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonych na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services w 2013 roku, aż 27 proc. dużych firm w większych miastach w Polsce dofinansowuje posiłki swoim pracownikom. W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba firm, które wybierają nowoczesne karty żywieniowe i lunchowe, którymi można płacić w punktach gastronomicznych takich jak restauracje, bary, kawiarnie czy stołówki pracownicze.

Karty żywieniowe to także doskonałe rozwiązanie motywacyjne, które wpływa na wzrost efektywności i wydajności pracy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracowników aż o 20 proc., a taki właśnie cel przyświeca finansowaniu posiłków przez pracodawców. Firmy dbają o zdrowie swoich pracowników, a jednocześnie zależy im na wdrażaniu rozwiązań pozytywnie wpływających na efektywność biznesu. Dlatego wybierają takie świadczenia, które z jednej strony pozwalają optymalizować koszty, a z drugiej stanowią konkretną wartość dla pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.