PARTNERZY PORTALU

Firmy mają jeszcze dwa dni na wywiązanie się z ważnego obowiązku

  • km
  • 29 gru 2022 13:28

Zgodnie z 163 Kodeksu pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem (jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje plan urlopów). Plan urlopów na następny rok kalendarzowy powinien powstać do 31 grudnia danego roku.

Firmy mają jeszcze dwa dni na wywiązanie się z ważnego obowiązku
Plan urlopowy powinien zostać sporządzony przed początkiem okresu, który będzie obejmował (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych: bieżący urlop wypoczynkowy, zaległy urlop wypoczynkowy. W planie urlopów nie należy jednak uwzględniać urlopu na żądanie.
  • W przypadku gdy plan urlopowy nie został stworzony na czas (czyli gdy rozpoczął się już okres, którego miałby dotyczyć), pracodawca nie może w tym okresie odmówić podwładnemu skorzystania z urlopu.
  • W przedsiębiorstwach, w których zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub taka organizacja nie działa, nie trzeba tworzyć planu urlopów. Wtedy to pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Plan urlopów ma ułatwiać pracodawcy wywiązanie się z przepisów Kodeksu pracy dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych. Jednocześnie ma zapewnić pracownikom wykorzystanie urlopów wypoczynkowych w określonych przez siebie terminach.

Zobacz: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki

Kodeks pracy o planie urlopów

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. 

Pracodawca powinien zaplanować pracownikowi urlop wypoczynkowy w przysługującym mu wymiarze na cały rok, a nie tylko jego część, czyli 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 urlop wypoczynkowy na żądanie.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Art. 163 § 1 i § 1(1) Kodeksu pracy

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych: bieżący urlop wypoczynkowy, zaległy urlop wypoczynkowy. Nie należy jednak uwzględniać w nim urlopu na żądanie.

W zależności od wymiaru urlopu pracownik powinien zaplanować odpowiednio 16 lub 22 dni urlopu, przy czym co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.

Funkcjonowanie planu urlopów nie zwalania jednak pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie urlopu. Urlop jest zawsze udzielany przez pracodawcę, a pracownik nie może samodzielnie zadecydować o udzieleniu sobie urlopu nawet jeżeli termin urlopu wynikałby z planu urlopów.

Zobacz: Będzie więcej dni wolnych już od 2023 roku. Przed nami duża zmiana przepisów

Plan urlopowy powinien zostać sporządzony przed początkiem okresu, który będzie obejmował. Zatem jeśli mowa o rocznym planie urlopowym, terminem granicznym jest 31 grudnia poprzedniego roku. W przypadku gdy plan urlopowy nie został stworzony na czas (czyli gdy rozpoczął się już okres, którego miałby dotyczyć), pracodawca nie może w tym okresie odmówić podwładnemu skorzystania z urlopu.

Kiedy nie trzeba tworzyć planu urlopów

Istnieją sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów. Dotyczy to przedsiębiorstw, w których zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub organizacja taka po prostu nie działa. Wtedy to pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy mają jeszcze dwa dni na wywiązanie się z ważnego obowiązku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA