Obecne przepisy są niewystarczające. Przedsiębiorcy czekają na specjalne regulacje ułatwiające pomoc dla ofiar wojny.
-
- •2 mar 2022 17:59

- Przedsiębiorcy ruszyli z pomocą dla Ukraińców. Wiele firm zaproponowało różnorodną i konkretną pomoc dla pracowników z Ukrainy.
- Niebawem ma się pojawić specustawa, która uprości procedury dotyczące pobytu i podejmowania pracy przez Ukraińców.
- Zdaniem Konfederacji Lewiatan potrzebne jest wsparcie dla firm pomagających Ukrainie, m.in. czasowe zawieszenie VAT czy zmiany w darowiznach.
Przedsiębiorcy ruszyli z pomocą dla Ukraińców. Wiele firm zaproponowało różnorodną i konkretną pomoc dla pracowników z Ukrainy. Otrzymują oni dostęp do informacji prawnej, pomoc psychologa, specjalne wsparcie finansowe (zapomogi), dodatkowe urlopy na sprowadzenie rodzin.
Przedsiębiorcy oferują również pracę, rezerwują przy granicy noclegi dla rodzin pracowników i załatwiają transport do różnych miejscowości w kraju, organizują opiekę nad dziećmi, dopłacają do wynajmowanych mieszkań, organizują punkty konsultacyjne oraz wspierają organizacje humanitarne, które pomagają uchodźcom.
Wkrótce ma być gotowa specustawa, która uprości procedury dotyczące pobytu i podejmowania pracy przez Ukraińców. Ale firmy czekają również na zmiany w przepisach podatkowych, które ułatwią pomoc dla Ukrainy.
Czasowe obniżenie stawki VAT
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan uważa, że potrzebne są konkretne rozwiązania. Po pierwsze czasowe obniżenie stawki VAT do 0 proc. dla dostaw towarów na rzecz organizacji pożytku publicznego, samorządów, jednostek państwowych na cele pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.
Zdaniem Pruszyńskiego dzięki temu przedsiębiorcy przekazujący dary na rzecz organizacji wspierających nie będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT od wartości przekazanej pomocy. Analogiczne rozwiązanie powinno objąć wszelkie usługi świadczone na rzecz uchodźców (m.in. medyczne, usługi hotelowe, transportowe).
Odliczanie darowizn


KOMENTARZE (3)