PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Firmy będą odpowiadać za korupcję?

Korupcja ze wszech miar szkodzi życiu gospodarczemu. Jeżeli ograniczymy korupcję, to będzie silniejszy wolny rynek, silniejsza gospodarka, więcej miejsc pracy i wszystkim nam będzie żyło się lepiej

  • Autor: PAP/AT
  • 24 paź 2017 12:12
Firmy będą odpowiadać za korupcję?
Dlaczego za korupcję ma nie odpowiadać ta firma, która dopuszcza do korupcji? - powiedział Wąsik (fot.shutterstock)
REKLAMA

• W poniedziałek (23 października) przedstawiony został Projekt ustawy o jawności życia publicznego, który przewiduje wzmocnienie przejrzystości państwa.

• Korupcja jest wrogiem wolnego rynku - oświadczył Wąsik.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jeżeli będą odpowiednie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes - ocenił.

"Dotychczas za korupcję odpowiedzialność ponosiły tak naprawdę tylko osoby fizyczne(...), a firmy, często ogromne koncerny, które były beneficjentami całych procesów korupcyjnych, pozostawały bezkarne. (...) Dlaczego za korupcję ma nie odpowiadać ta firma, która dopuszcza do korupcji?" - powiedział Wąsik w radiu Wnet.

"Dlatego też zaproponowaliśmy te przepisy, że każde średnie i duże przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o instytucji publicznej, powinno posiadać własne procedury antykorupcyjne. Jeżeli będą takie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes" - ocenił polityk.

Zdaniem Wąsika dynamiczny wzrost gospodarczy w latach 2005-2008 był efektem "między innymi silnej walki z korupcją, bo korupcja jest wrogiem wolnego rynku". "Wygrywa w przetargu przedsiębiorstwo nie atrakcyjniejsze, nie lepsze, tylko to, które zapłaci łapówkę - często droższe, często gorsze" - mówił Wąsik.

"Korupcja ze wszech miar szkodzi życiu gospodarczemu. Jeżeli ograniczymy korupcję, to będzie silniejszy wolny rynek, silniejsza gospodarka, więcej miejsc pracy i wszystkim nam będzie żyło się lepiej" - dodał Wąsik.

Z kolei w telewizji wPolsce.pl podkreślił, że projekt ustawy o jawności życia publicznego "nie jest gotowy i zamknięty, ale ma pewne rozwiązania, których będziemy się trzymać". Zapowiedział jednocześnie, że zostaną przeprowadzone "szerokie konsultacje społeczne".

"Chcemy zaprosić wszystkie organizacje pozarządowe, które zajmują się tą tematyką (...) W niedługim czasie ogłosimy taką konsultację, zaprosimy te organizacje do KPRM. (...) Być może popełniliśmy gdzieś błąd, może trzeba coś skorygować, a być może są jeszcze inne pomysły, lepsze, które w dużym stopniu wpłyną na to, że polskie życie publiczne będzie transparentne, a przez to czyste i wolne od korupcji" - powiedział Wąsik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy będą odpowiadać za korupcję?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA