PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Firmom opłaca się łamać prawo. Nie zmieniło się to od lat

  • jk
  • 3 lis 2022 17:59

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, która obradowała w czwartek 3 listopada 2022 roku, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy zaprezentowali dane dotyczące szarej strefy na rynku pracy.

Firmom opłaca się łamać prawo. Nie zmieniło się to od lat
Od 2019 roku do końca czerwca 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 53 388 kontroli dotyczących legalności zatrudnienia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Problem od lat jest ten sam. W 2019 r. 30,8 proc. skontrolowanych podmiotów nielegalnie zatrudniało pracowników. W 2020 roku odsetek ten był nieco wyższy i wyniósł 35,3 proc.
  • W 2021 r. 33 proc. skontrolowanych firm zatrudniało ludzi na czarno. Natomiast w I półroczu 2022 roku w 38 proc. firm wykryto nieprawidłowości.
  • Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło umów cywilnoprawnych, a dokładnie zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych. Pracodawcy w tym przypadku nie muszą zawierać umów na piśmie.

Od 2019 roku do końca czerwca 2022 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 53 388 kontroli dotyczących legalności zatrudnienia. Łącznie sprawdzono blisko 2 mln pracowników.

Źródło: PIP
Źródło: PIP

- Poprzez korzystne zmiany legislacyjne w Kodeksie pracy, zobowiązujące pracodawcę do potwierdzenia pracownikowi na piśmie warunków zatrudnienia przed faktycznym dopuszczeniem go do pracy udało się ograniczyć w dużym stopniu zjawisko zwane „syndromem dniówki”. Problem nie zniknął jednak, jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne, zwłaszcza umowy zlecenia. Umowy tego rodzaju nie muszą być zawierane na piśmie. W tym przypadku parametrem legalności zatrudnienia jest zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczenia społecznego w terminie 7 dni, dlatego też wniosek legislacyjny który składany Głównego Inspektora Pracy do właściwego ministra pracy w 2013 r. nadal zachowuje aktualność i jest przez nas ponawiany w sprawozdaniach z działalności PIP - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

W 2019 r. 30,8 proc. skontrolowanych podmiotów nielegalnie zatrudniało pracowników. W 2020 roku odsetek ten był nieco wyższy i wyniósł 35,3 proc. W 2021 r. 33 proc. skontrolowanych firm zatrudniało ludzi na czarno. Natomiast w I półroczu 2022 roku w 38 proc. firm wykryto nieprawidłowości.

Źródło: PIP
Źródło: PIP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmom opłaca się łamać prawo. Nie zmieniło się to od lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA