PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Firmom opłaca się łamać prawo. 2 tys. zł mandatu nie robią już wrażenia

  • KDS
  • 26 sie 2022 0:01

Pracodawcy nadal są na bakier z prawidłowym zliczaniem czasu pracy swoim pracownikom. Przyłapani przez inspektorów pracy na łamaniu przepisów tłumaczyli, że jest im ciężko, bo pogarsza się sytuacja gospodarcza i koszty prowadzenia biznesu są coraz wyższe. Przekonywali, że trudno też im znaleźć nowych pracowników, by dotychczasowi nie musieli wyrabiać nadgodzin.

Firmom opłaca się łamać prawo. 2 tys. zł mandatu nie robią już wrażenia
W ubiegłym roku PIP przeprowadziła 1 170 kontroli, których tematem był czas pracy (857 kontroli w 2020 r.) (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności w 2021 roku.
  • W ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili łącznie 1 170 kontroli pod kątem przestrzegania przepisów związanych z czasem pracy. Odwiedzili w tym celu 981 pracodawców.
  • Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Pracodawcy cały czas traktują przestrzeganie czasu pracy po macoszemu. Najczęstszym powtarzającym się przewinieniem były nieprawidłowości w sporządzaniu ewidencji czasu pracy.

W sumie w ubiegłym roku PIP przeprowadziła 1 170 kontroli, których tematem był czas pracy (857 kontroli w 2020 r.). Odwiedzili 981 pracodawców, którzy zatrudniali łącznie 197,9 tys. osób, w tym 158,1 tys. pracowników na podstawie stosunku pracy. Co wykazały kontrole?

Naruszenia niemal jak norma

Inspekcja w swoim raporcie podkreśla, że cały czas utrzymuje się wysoki poziom naruszeń przepisów o czasie pracy. Mimo nieznacznej poprawy w odniesieniu do roku
ubiegłego, który był rokiem z pandemią w tle – pracodawcy nadal mają problem z wypełnianiem jednego z podstawowych obowiązków z zakresu przepisów o czasie pracy, czyli z prowadzeniem ewidencji czasu pracy do celów prawidłowego ustalania  wynagrodzenia pracowników oraz innych świadczeń związanych z pracą.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Bat na handel w niedziele. Kontrole w sklepach będą wyglądać inaczej

Wskazano, że w niektórych zakładach pracy jedynym dokumentem przeznaczonym do ewidencjonowania czasu pracy były listy obecności.

Tabela: Sprawozdanie PIP
Tabela: Sprawozdanie PIP

- To wskazuje, że pracodawcy nadal mają problem ze zrozumieniem tego, iż lista obecności służy jedynie potwierdzaniu przez pracowników faktu przyjścia oraz przebywania w pracy - podkreślono w sprawozdaniu PIP. Innymi słowy, na liście pracownik składa podpis i w ten sposób potwierdza, że stawił się w pracy, natomiast lista obecności nie wskazuje, ile czasu spędził w pracy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmom opłaca się łamać prawo. 2 tys. zł mandatu nie robią już wrażenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2022-09-16 16:42:41

    PIP sie do niczego nie nadaje, od 9 lat nie umieją zrobić kontroli w Milmexie w Sosnowcu, a my jesteśmy bez wynagrodzeń!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA