×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firma z Mazowsza musi zapłacić blisko 80 tys. zł kary. Za co?

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2017 10:51

- Jedno z biur projektowych z województwa mazowieckiego zgodziło się w ramach ugody zapłacić blisko 80 tys. zł kary za korzystanie z nielegalnego oprogramowania - podała BSA. To kolejny wykryty przypadek sięgania przez firmy po pirackie programy.

Firma z Mazowsza musi zapłacić blisko 80 tys. zł kary. Za co?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Organizacja reprezentująca branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym dodała, że w ramach ugody zawartej z biurem w ciągu najbliższych trzech lat producenci zrzeszeni w BSA mają także możliwość skontrolowania firmy pod kątem legalności wykorzystywanego oprogramowania.

- Podczas przeszukania przeprowadzonego w siedzibie firmy, policja ujawniła nielegalne kopie oprogramowania biurowego oraz specjalistycznego oprogramowania dedykowanego branży architektonicznej - podaje BSA w komunikacie.

Organizacja przypomina jednocześnie, że był to kolejny przypadek korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania przez firmę architektoniczną.

- Jednak problem nielegalnego oprogramowania specjalistycznego nie ogranicza się jedynie do tej branży. Do grona firm projektowych, inżynieryjnych, budowlanych i geodezyjnych korzystających w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z nielicencjonowanego oprogramowania +dołączyły+ firmy produkcyjne, a także zajmujące się energią odnawialną, kartografią czy automatyką przemysłową - tłumaczy BSA.

- W wypadku firmy produkcyjnej z województwa łódzkiego, w której siedzibie policja dokonała przeszukania w maju br., wstępnie oszacowano wartość nielicencjonowanego oprogramowania na kwotę ponad 1 mln zł. Miesiąc wcześniej, dokonano przeszukania w firmie z branży automatyki przemysłowej z Wielkopolski - tu z kolei wszystko wskazuje na to, że wartość nielicencjonowanego oprogramowania należy szacować na ponad 200 tys. złotych. Mamy nadzieję, że tego rodzaju przypadki będą przestrogą dla firm, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dopuszczają się korzystania z oprogramowania bez wymaganej prawem licencji. Tym bardziej, że nie tylko konsekwentnie wzrasta liczba zgłoszeń przypadków piractwa, ale i ich jakość. Przez jakość mam na myśli wiarygodność informacji o rodzaju oprogramowania i skali jego nielegalnego wykorzystywania. Z kolei, dla skuteczności działania policji niebagatelne znaczenie ma w wielu przypadkach bardzo dobra współpraca wydziałów do zwalczania przestępczości gospodarczej i do zwalczania cyberprzestępczości - mówił przedstawiciel BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.

Organizacja dodała, że podobnie, jak w innych przypadkach, przeszukania policji siedziby biura architektonicznego z województwa mazowieckiego zostały zainicjowane przez producentów oprogramowania zrzeszonych w BSA na podstawie anonimowego zgłoszenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma z Mazowsza musi zapłacić blisko 80 tys. zł kary. Za co?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA