Finisz prac nad równym traktowaniem

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz kończy prace nad Krajowym Programem Działań na rzecz Równego Traktowania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Finisz prac nad równym traktowaniem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 lip 2013 11:37


To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu - podkreśla.

„Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 to pierwszy rządowy, horyzontalny, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce. Program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych. To taka równościowa mapa drogowa" - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

„To nie jest program pełnomocnika, który wymyśla zadania dla innych resortów, mówi: teraz ty zrobisz to, a ty tamto. Raczej konsumuje od lat realizowane lub planowane w konkretnych resortach zadania, które służą równemu traktowaniu. To nie jest program działalności mojego biura, ale skoordynowany przez moje biuro program całego rządu. I z tej perspektywy i z tego powodu jest bardzo ważny" - podkreśliła.

Dodała, że dotychczas funkcjonowały tylko cząstkowe, „dziedzinowe" programy, np. program równego traktowania kobiet i mężczyzn, napisany przez Magdalenę Środę i Izabelę Jarugę-Nowacką, byłe pełnomocniczki ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn.

„Przygotowano też programy dotyczące przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii, wobec określonych grup etnicznych, natomiast nigdy nie było takiej horyzontalnej polityki, która objęłaby całość tych działań zarówno w sensie zakresu treści, jak i zaangażowania poszczególnych ministerstw" - zaznaczyła Kozłowska-Rajewicz.

Jak poinformowała, obecnie różnego rodzaju działania prorównościowe są rozproszone po różnych ministerstwach - niemal każdy resort realizuje przynajmniej jedno zadanie, które dotyczy równego traktowania - ale nie tworzą one spójnego programu.

Przypomniała, że zgodnie z wymogami ustawy antydyskryminacyjnej, którą przygotowała jeszcze jej poprzedniczka Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik ma obowiązek przygotowania programu, który konsumuje resortowe polityki i strategie dotyczące równego traktowania.

„Czyli po pierwsze, ten program opisuje to, co jest, a po drugie, wprowadza rzeczy, które planujemy realizować w związku z przeciwdziałaniem dyskryminacji jakichkolwiek mniejszości we wszystkich obszarach życia" - powiedziała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.