Fikcyjne umowy sposobem na przetrwanie

Zatrudniają się w firmach ojców, wujków, cioć lub znajomych na 1/8 etatu, a rzeczywistą pracę wykonują w oparciu o umowę o dzieło. Czy faktycznie jest to dobry patent na przeżycie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fikcyjne umowy sposobem na przetrwanie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 lut 2014 10:16


„Dziennik Gazeta Prawna" przytacza przykład trzydziestoletniego Michała z siedmioletnim doświadczeniem w mediach i marketingu. Oficjalnie jest zatrudniony na 1/8 etatu w firmie cioci, ponieważ przedsiębiorstwo, w którym rzeczywiście pracuje oferuje mu jedynie umowę o dzieło.

Takich przykładów można znaleźć wiele. Minimalne wynagrodzenie na 1/8 etatu jest za niskie, aby odprowadzać od niego składkę zdrowotną. Zatrudniony jest zarejestrowany w NFZ, ale nie płaci za leczenie - informuje „DGP".

Niestety takie rozwiązanie zwiększa szarą strefę, a przejściowa sytuacja trwa o wiele za długo, a z czasem coraz ciężej ją zmienić. Krzysztof Liszewski prowadzi biuro rachunkowe i przekonuje na łamach „DGP", że profity takiego rozwiązania są niewielkie.

- Jeśli zatrudniamy się na 1/8 etatu przy minimalnej pensji, składka odprowadzana do ZUS wynosi 67,21 zł. Emerytury nie będzie z tego żadnej, nie ma co na to liczyć. Podobnie jak na inne świadczenia: zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie, rentę. Jedyne profity z takiej formy zatrudnienia to oczywiście wyższa stawka z umowy o dzieło zawartej z innym pracodawcą, zaliczenie okresu pracy do stażu i ubezpieczenie zdrowotne - mówi Liszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gość 2016-05-23 12:08:44

Już nie wspominając o doproszenie się o skierowania na podstawowe badania w NFZ :D które każdemu obywatelowi naszego kraju przysługują przynajmniej raz do roku a w rzeczywistości to się je dostaje co 4lata i to przy dobrych wiatrach ponieważ całoroczny limit w NFZ zostaje wyczerpany w każdym pierwszym miesiącu nowego roku. Śmiech na sali!

gość 2016-05-23 12:02:46

Emerytura 700zł za 30lat pracy a i to nie wiadomo? A większe zarobki tu i teraz? To jasne dla czego ludzie wybierają taką a nie inną formę zatrudnienia. Zresztą zacznijmy id tego kto dożyje do tej emerytury? Czy która z firm zatrudni 60-65letniego pracownika fizycznego? Bo takowych najwięcej i z takowych Państwo zdziera najwięcej. Pfff... Cóż za brednie piszecie. Dodać do tego malejący przyrost demograficzny ponieważ połowa młodych i rozsądnych Polaków wyjechała na Zachód więc za kilkanaście lat Emerytura w naszym kraju będzie już tylko mitem i pobożnym życzeniem ;) I wszyscy w Państwie każdy Polak wie że ZUS to po prostu legalni Rządowi złodzieje :D