PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Fikcja się skończyła i pojawił się nieoczekiwany problem ze zwalnianiem pracowników

Osobista wizyta w mieszkaniu pracownika, wysłanie zwolnienia za pośrednictwem kuriera, ale pod warunkiem, że ten listu nie zostawi u sąsiada, czy też mail z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To w czasie pandemii i obowiązywania przepisów zawartych w Tarczach antykryzysowych skuteczne sposoby doręczenia tzw. dyscyplinarki.

Fikcja się skończyła i pojawił się nieoczekiwany problem ze zwalnianiem pracowników
Tarcza antykryzysowa 2.0 zniosła tzw. "fikcję doręczenia" (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Dostarczenie zwolnienia dyscyplinarnego już przed pandemią nie należało do prostych czynności.
 • COVID-19 i zmiany przepisów, jakie zaszły w ramach walki ze skutkami pandemii, tylko utrudniły tę procedurę. Tarcza antykryzysowa 2.0 zniosła "fikcję doręczenia".
 • Teraz nie wystarczy nadać przesyłkę, by po dwóch próbach doręczenia - nawet nieskutecznych - uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone. Dla działów HR to spory problem.

W czasie pandemii pracownicy kadr odpowiedzialni za wypełnienie formalności związanych ze zwolnieniami pracowników stanęli przed nie lada wyzwaniem. Zapisy Tarczy antykryzysowej 2.0 zmieniły zasady doręczania pracownikom, którzy na przykład porzucili pracę czy nie stawili się w zakładzie pracy, zwolnienia dyscyplinarnego (tj. oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych).

Jak wyjaśnia Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, dostarczenie "dyscyplinarki" sprawia trudność z dwóch zasadniczych przyczyn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Po pierwsze rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Po drugie nie wystarczy, aby oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało przez pracodawcę nadane na poczcie w powyższym terminie. Musi ono w terminie miesięcznym zostać skutecznie doręczone pracownikowi. Stosujemy tutaj art. 61 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy - oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią - wyjaśnia radca prawny.

Jeszcze do niedawna sporym ułatwieniem była "fikcja doręczenia". W praktyce oznaczało to, że wystarczyło nadać przesyłkę pocztą, a jeśli pracownik jej nie odbierał (np. ignorował awizo), wówczas z dniem, w którym upłynął termin drugiego awizowania, pracodawca mógł przyjąć, że przesyłka została odebrana.

Tarcza 2.0

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Fikcja się skończyła i pojawił się nieoczekiwany problem ze zwalnianiem pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jerzykrak 2021-05-25 17:19:26

  Wynika z tego, że pracownik wszystko może a pracownika zwolnić nie można. W związku z tym, że pracownicy coraz częściej robią sobie jaja z pracy, pracodawcy powinni mieć ułatwione dostarczanie wypowiedzenia. Zawsze należy pamiętać że umowa o pracę to obustronne zobowiązania.

 • Małgorzata 2021-05-24 19:23:25

  Z tymi zwolnieniami to jest różnie Jeżeli pracownik unika przyjęcia awizo z Zakładu pracy nie wiedząc co tak naprawdę ma podpisać to jest wiele znaków zapytania. A jeżeli wie o co chodzi bo przez dwa tygodnie nie zgłasza się do pracy nie podając konkretnej przyczyny to jak pracodawca ma traktowac takiego jegomościa? Poprostu zwolnić z art. 52.Tzn. z przyczyn pracownika. Że w dzisiejszych czasach ludziom nie zależy na pracy! Woli pójść taki gość do urzędu pracy i szukać rarytasow. To jest zwykłe bumelanctwo i nic nie robienie. Państwo da zasiłek. A inni niech zapierniczają. Co go to obchodzi.!!!

  • Łukasz 2021-05-25 10:29:59

   Zasiłek ile z 500 zł co Ty kobieto piszesz sufit Ci się na głowę spierd.....?

 • Zofia 2021-05-24 12:58:18

  Te przepisy i ustawy antykryzysowe tarcze tworzyli pociotki nie do uczone z PiS. Jaki rząd takie ustawy.

 • Mariusz 2021-05-24 10:53:12

  Przepisy są takie jak jak ludzie którzy je układają i podpisują , ustawy i inne ważne dokumenty wszyscy wszystkich mają gdzieś pieniądze się liczą człowiek jest tylko pionkiem w grze

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA