Nawet 30 tys. kary mogą zapłacić pracodawcy, którzy nie zapewniają pracownikom odpowiednich warunków pracy w upalne dni. IMGW właśnie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla ośmiu województw - z uwagi na upalną pogodę. To najlepszy czas, by przypomnieć o dodatkowych obowiązkach pracodawców.
- Autor:Katarzyna Domagała-Szymonek
- •8 sie 2020 6:00

- Kraj opanowała fala upałów. Termometry mogą wskazywać nawet 33 stop. Celsjusza. Dla pracodawców prowokuje to dodatkowe obowiązki.
- Przepisy prawa dokładnie wyjaśniają, jakie kroki mają podjąć pracodawcy, by w czasie tak wysokiej temperatury powietrza zadbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych.
- Za nieprzestrzeganie tych wytycznych grożą kary od 1 tys. do 30 tys. złotych.
Wraz z wydaniem przez IMGW ostrzeżenia o nadchodzących upałach, Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej zaapelowała do pracodawców. - Dobre samopoczucie pracowników to bezpieczeństwo i wydajniejsza praca - podkreśla minister.
Przypomina też, że powinni stosować się do wytycznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy w czasie upałów.
To ważne, gdyż wysokie temperatury mają negatywny wpływ na wydajność pracy zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Badania amerykańskiej firmy Captivate Network pokazały, że podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych.
Obowiązki pracodawcy
Jak informuje resort pracy, w Kodeksie pracy znajdują się ogólne regulacje prawne wskazujące na konieczność podejmowania przez pracodawców działań zapewniających ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Co to oznacza w praktyce?
Może to być na przykład skrócenie czasu pracy pracowników. Zgodnie bowiem z przepisami prawa pracy pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie taka decyzja nie może skutkować obniżką wynagrodzenia.
Resort wskazuje też na nowy trend przybierający na sile wśród pracodawców. Mowa o tzw. przerwach regeneracyjnych w pokojach relaksu.



KOMENTARZE (2)