PARTNERZY PORTALU

Fala taniej siły roboczej się kończy. Pora pomyśleć, jak zatrzymać Ukraińców w Polsce

- Nie ma powodów do paniki. Jest jeszcze czas, żeby zdroworozsądkowo usiąść, pomyśleć i wypracować takie metody, które w przyszłości pozwolą na zatrzymanie w Polsce potrzebnych nam pracowników z Ukrainy - mówi portalowi PulsHR.pl Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Fala taniej siły roboczej się kończy. Pora pomyśleć, jak zatrzymać Ukraińców w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Niemiecki parlament przegłosował w piątek pakiet ustaw wnoszący poważne zmiany do niemieckiej polityki azylowej i imigracyjnej.
  • Obejmuje on między innymi tzw. ustawę Geordnete-Rückkehr-Gesetz (Uporządkowane prawo powrotne), ułatwiającą i poprawiającą dostęp wykwalifikowanych migrantów do niemieckiego rynku pracy.
  • Regulacje na rynku niemieckim mogą spowodować odpływ pracujących w Polsce pracowników z Ukrainy.
Andrzej Drozd, wiceprezes PUIG (Fot. Tomasz Jakubowski/PULSHR.pl)
Andrzej Drozd, wiceprezes PUIG (Fot. Tomasz Jakubowski/PULSHR.pl)

PulsHR.pl: Od stycznia 2020 roku migranci bez statusu azylu, którzy jednak mówią po niemiecku, będą mogli podejmować pracę w określonych zawodach, a pracodawca niemiecki nie będzie już miał obowiązku na dany wakat szukać pracownika z UE lub własnego kraju. To tylko jedno z wielu ułatwień, jakie wprowadzili Niemcy. Robią to, bo potrzebują fachowców, których brakuje wszędzie. Płacą dużo lepiej niż polscy pracodawcy. Czy w związku z tym grozi nam odpływ Ukraińców?

Andrzej Drozd: Chyba nie powiem nic nowego, jeśli przypomnę, że historia ludzkości to historia migracji. Szersze otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników państw trzecich, mam na uwadze tutaj przede wszystkim Ukrainę, wiąże się z tym, że część pracowników będących w Polsce lub planujących pobyt w Polsce, "odpłynie" na rynek niemiecki.

Mamy jeszcze trochę czasu, żeby się nad tym zastanowić i podjąć jakieś kroki, zarówno legislacyjne, jak i społeczne. Pomyśleć o tych wszystkich motywatorach, które będą w przyszłości działać na naszą korzyść i skłonią Ukraińców do pozostania w Polsce, a nie wyjazdu do Niemiec czy innych krajów Europy Zachodniej.

Co pracodawcy, albo szerzej - co państwo powinno zrobić, by ich zatrzymać?

- To jest kwestia międzyresortowej współpracy różnych ministerstw czy instytucji państwowych, ale również bezpośrednio pracodawców, którzy są tym zainteresowani.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Fala taniej siły roboczej się kończy. Pora pomyśleć, jak zatrzymać Ukraińców w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2019-06-11 07:45:43

    Jeżeli wynagrodzenia znacznie nie wzrosną to Polska będzie kształcić fachowców dla zachodu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA