Exposé premier Ewy Kopacz w Sejmie: co ważnego o rynku pracy, płacach, bezrobociu?

Nowa premier w swoim trwającym godzinę exposé zapowiedziała m.in. odbudowę szkolnictwa zawodowego, dofinansowanie dla przyzakładowych żłobków i urlopy rodzicielskie dla wszystkich.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Exposé premier Ewy Kopacz w Sejmie: co ważnego o rynku pracy, płacach, bezrobociu?

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł, Jolanta Miśków

1 paź 2014 9:45


Od 2016 r. zmienić ma się – według Ewy Kopacz – system urlopów rodzicielskich. – Skorzystają z nich wszyscy rodzice, którzy dotychczas nie mieli takiej możliwości – zapowiedziała Kopacz. – Bezrobotni, zatrudnieni o dzieło, studenci, czy rolnicy. Świadczenia rodzicielskie w wysokości ok. 1 tys. złotych będą wypłacane w 12 miesięcy od daty urodzenia dziecka.

Nawiązując do polityki prorodzinnej, Kopacz zapowiedziała także przeznaczenie ponad 2 mld zł na wspieranie powstawania przyzakładowych żłobków. Program ten realizowany ma być w latach 2015-2020 w ramach pieniędzy z EFS i ulg z podatku CIT.

Nowa premier w swoim trwającym godzinę exposé przedstawiła również m.in., jak zamierza zatrzymać młodych na krajowym rynku pracy. Otóż, zamierza ich zmusić do powrotu do Polski. Tylko wtedy studenci będą mogli studiować na zagranicznych uczelniach. Co jeszcze powiedziała Kopacz?

Ewa Kopacz stwierdziła, że problemem polskich przedsiębiorców jest brak szybkiego i łatwego dostępu do kredytu na inwestycje.

- System podatkowy nie może karać Polaków za ich pracowitość i skuteczność - powiedziała Kopacz i zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 roku założeń nowej ordynacji podatkowej. Natomiast minister gospodarki ma przygotować założenia nowego prawa działalności gospodarczej.

- Każda osoba z nowym miejscem pracy jest dla mnie wyznacznikiem sukcesu ekonomicznego. Trudna sytuacja geopolityczna uderza w polskich przedsiębiorców i zagraża stabilności naszych firm. Dlatego planujemy przygotować ustawę antykryzysową, której założeniem będzie dofinansowanie m.in. do szkoleń pracowników i możliwość skorzystania z kwoty 500 mln złotych gwarantowanych świadczeń pracowniczych – zapowiedziała nowa premier.

Ewa Kopacz obiecała także rozszerzenie programu de minimis dla mikro i średnich przedsiębiorców o wsparcie eksportu ich produkcji do 2016 roku.

W swoim wystąpieniu nawiązała także do systemu edukacji. – Wiele osób po studiach trafia na rynek pracy, gdzie nie może znaleźć zatrudnienia. Dlatego wprowadzę program stażów w administracji publicznej dla młodych osób, aby po ukończeniu uczelni mieli już oni jakąś praktykę – mówiła Kopacz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.