Ewa Kopacz będzie rozmawiała z Angelą Merkel o sytuacji przewoźników w Niemczech

Premier Ewa Kopacz będzie rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech - poinformowała Kancelaria Premiera.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz będzie rozmawiała z Angelą Merkel o sytuacji przewoźników w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sty 2015 12:08


Rozmowa odbędzie się w środę (21 stycznia) o godz. 15.45 i - jak podkreśliła kancelaria - odbędzie się z inicjatywy premier Kopacz.

Rząd wysłuchał we wtorek informacji o sytuacji przewoźników w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech.

1 stycznia w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy Niemców, ale też obywateli innych państw pracujących w tym kraju, ma wynosić co najmniej 8,5 euro za godzinę. Dotyczy to wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma siedzibę w kraju czy za granicą.

Czytaj też: Jak obejść niemiecką płacę minimalną?

Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium naszego sąsiada, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

Taka interpretacja przepisów uderza szczególnie mocno w Polskę, która ma drugą co do wielkości flotę samochodów ciężarowych w całej UE. Firmy z naszego kraju, a także innych państw Europy Wschodniej, mogą konkurować ze swoimi zachodnimi odpowiednikami niższymi stawkami dla kierowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.