Europejskie Forum ZASP: o pracy artystów będą mówić we Wrocławiu

• W dniach 27-28 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Europejskie Forum ZASP, którego tematem będą układy zbiorowe regulujące pracę artystów scenicznych w Europie.
• "W Polsce nie mamy układów zbiorowych na poziomie krajowym, a bardzo są potrzebne" - mówił w czwartek prezes ZASP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Europejskie Forum ZASP: o pracy artystów będą mówić we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

11 sie 2016 20:57


W Polsce działa obecnie ponad 120 teatrów publicznych prowadzonych przez samorządy - 70 scen dramatycznych, 26 lalkowych, 10 muzycznych oraz 9 oper, poza tym około 400 teatrów offowych i 160 teatrów prywatnych. Brak jest odgórnych ustaleń regulujących stosunki pomiędzy aktorami a organami prowadzącymi teatry w takich kwestiach jak wysokość zarobków, urlopy, czas zatrudnienia.

"Od lat środowisko teatralne w Polsce nie może się doprosić, aby zostały podpisane układy zbiorowe na poziomie krajowym. Istnieją co prawda układy w samych instytucjach, ale aktorzy są zbyt słabą stroną w negocjacjach z pracodawcami w teatrach. Trzeba przywrócić możliwość podpisywania układów zbiorowych, które obowiązywałyby w teatrach całej Polski. I po to organizujemy konferencję we Wrocławiu. Chcemy, aby nasi koledzy artyści z różnych krajów europejskich opowiedzieli nam, w jaki sposób pertraktują pracownicze układy zbiorowe i jaka jest ich zawartość. Podczas forum chcemy szukać wzorców, w tym układów regulujących relacje pracodawców i pracobiorców, które możnaby w Polsce wykorzystać, tworząc gwarancje poprawy sytuacji socjalnej polskich artystów i ustanawiając płaszczyznę dialogu społecznego pracodawców i pracobiorców świata teatralnego w Polsce" - powiedział Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich na czwartkowej konferencji prasowej.

Czytaj też: Rola biznesu we wspieraniu kultury i artystów

"Nasze środowisko w okresie transformacji ustrojowej utraciło wiele przywilejów pracowniczych, a postępująca pauperyzacja pozbawia artystów szansy życiowej stabilizacji i w znacznej mierze utrudnia ich rozwój zawodowy. To bardzo negatywnie wpływa na możliwości twórcze artystów, a tym samym na potencjał polskiej sztuki" - mówił Łukaszewicz. Jego zdaniem w czasach przed transformacją ustrojową stowarzyszenia takie jak ZASP były traktowane przez władze jako merytoryczni doradcy w sprawach dotyczących tego, jak należy prowadzić teatr, aby najlepiej służył kulturze i rozwojowi sztuki. Obecnie, jak mówił prezes ZASP, ani jego organizacja ani Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, nie są traktowane przez samorządy z należytą powagą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.