PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Europa twierdzi, że FIFA powinna pomóc rodzinom zmarłych pracowników w Katarze

  • km
  • 24 lis 2022 19:25

W czwartek, 24 listopada, Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji praw człowieka w Katarze. Europosłowie podkreślają, że Katar wygrał przetarg na organizację Mistrzostw Świata FIFA przy wiarygodnych zarzutach o przekupstwo i korupcję. Wyrażono także ubolewanie nad śmiercią oraz obrażeniami tysięcy migrantów pracujących głównie w sektorze budowlanym.

Europa twierdzi, że FIFA powinna pomóc rodzinom zmarłych pracowników w Katarze
Kibice Portugalii przed stadionem Stadium 947 w Katarze (fot. PAP/EPA)
REKLAMA

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski wezwał kraje UE, zwłaszcza te, które posiadają duże krajowe ligi piłkarskie, do wywarcia presji na UEFA i FIFA w celu przeprowadzenia fundamentalnej reformy FIFA.

Reforma miałaby wprowadzić demokratyczne i przejrzyste procedury przy przyznawaniu organizacji Pucharu Świata w piłce nożnej oraz ścisłe wdrożenie kryteriów praw człowieka i zrównoważonego rozwoju dla krajów goszczących.

Jak podkreślają europosłowie, międzynarodowe imprezy sportowe nie powinny być przyznawane krajom, w których łamane są prawa podstawowe i prawa człowieka oraz w których powszechna jest systematyczna przemoc ze względu na płeć.

Ofiary mistrzostw powinny dostać odszkodowanie

Z informacji Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że rząd Kataru przekazał 320 milionów dolarów ofiarom nadużyć płacowych poprzez tak zwany "Fundusz wsparcia i ubezpieczenia pracowników".

Przeczytaj: Mundial w cieniu pracy niewolniczej. "Temu powinniśmy mówić nie"

Środki finansowe nie trafiły jednak do wszystkich. Część pracowników została wyłączona z jego zakresu. Zdaniem parlamentarzystów fundusz powinien zostać rozszerzony o wszystkich poszkodowanych od czasu rozpoczęcia prac związanych z Mistrzostwami Świata FIFA, obejmując również śmierć pracowników i inne przypadki łamania praw człowieka.

Jednocześnie wezwano władze katarskie do przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie śmierci pracowników oraz do wypłacenia odszkodowań rodzinom, w przypadku śmierci spowodowanej warunkami pracy. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Europa twierdzi, że FIFA powinna pomóc rodzinom zmarłych pracowników w Katarze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andre 2022-11-24 21:16:09

    Kozojebcy co w sukienkach chodzą na co dzień, ale homoseksualizm zabroniony.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA