Europa nie chce młodych emerytów i wydłuża aktywność zawodową

W Europie od dawna nikt już nie promuje wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Świat już od ponad dwóch dekad stara się zachęcić osoby w wieku 50 lat i więcej do aktywności zawodowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Europa nie chce młodych emerytów i wydłuża aktywność zawodową

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/Dziennik Gazeta Prawna

www.rynekzdrowia.pl

11 wrz 2014 10:48


Ograniczanie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, likwidacja zasiłków przedemerytalnych, finansowa penalizacja szybkiego przejścia w stan spoczynku, gratyfikacja dla jak najpóźniejszej emerytury - po takie m.in. środki sięgają kraje europejskie, aby zatrzymać osoby dojrzałe na rynku pracy.

Czytaj też: Po reformach spada liczba emerytów

Jedną z najprostszych strategii, po jakie sięgają kraje rozwinięte, by zatrzymać obywateli na rynku pracy, jest podwyższenie wieku emerytalnego. Swego rodzaju zachętą do pozostania na rynku pracy jest także wydłużenie liczby przepracowanych lat wymaganych do osiągnięcia pełnej emerytury - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Polacy nie wybierają się na emeryturę, zostają w pracy

Rozwiązaniem, które wydaje się mieć przewagę jest metoda skutkująca podwyższeniem wymiaru świadczenia wszystkim, którzy zdecydują się kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. W ten sposób można zwiększyć emeryturę nawet o kilkanaście procent.

Tak na przykład jest w Danii, gdzie pracownik, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może w ten sposób zwiększać wysokość świadczenia przez następne 10 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.