Mały ZUS dla małych firm to wypełnienie obietnicy, którą złożyliśmy polskim przedsiębiorcom. Dzięki zmianom właściciele najmniejszych biznesów będą płacili składki na ubezpieczenia społeczne dostosowane do ich przychodów" - powiedziała w piątek, 20 lipca minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- Autor:PAP/bad
- •20 lip 2018 15:28

- W piątek Sejm uchwalił ustawę zakładającą zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców.
- Mały ZUS ma objąć ponad 173 tys. jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.
- Jak podkreśliła minister Emilewicz, Mały ZUS dla małych firm to "wypełnienie obietnicy, którą złożyliśmy polskim przedsiębiorcom".
- Bardzo się cieszę, że Sejm opowiedział się za proprzedsiębiorczymi zmianami - powiedziała Emilewicz.
Resort liczy, że to poprawi sytuację wielu małych firm i będzie szansą na ich dalszy rozwój. - To szczególnie istotne, ponieważ obecnie każdego roku prawie 60 tys. przedsiębiorców wypada z systemu zabezpieczenia społecznego właśnie z powodu nieosiągnięcia odpowiedniej skali lub rentowności biznesu. Dzięki niższym miesięcznym obciążeniom więcej z nich przetrwa próbę czasu i łatwiej będzie się im rozwijać - oceniła.
Minister Emilewicz ma też nadzieję, że nowe przepisy zachęcą przedsiębiorców działających dziś w szarej strefie do jej opuszczenia i zalegalizowania swojej działalności.
- Spodziewamy się też innych pozytywnych efektów, takich jak rozwój przedsiębiorczości czy pobudzenie aktywności zawodowej - zaznaczyła. Podkreśliła, że dotyczy to zwłaszcza obszarów, które są dotknięte strukturalnym bezrobociem, a w których znalezienie dobrze płatnej pracy jest trudne.
- Liczymy, że dzięki mniejszemu ZUS-owi wiele osób zamiast szukać pracy daleko od domu, będzie zakładać nowe firmy u siebie na miejscu. Tak więc śmiało można oceniać, że Mały ZUS to rozwiązanie, z którego realnie może skorzystać nawet kilkaset tysięcy Polaków - zaznaczyła.
Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę ZUS. Dzięki planowanym zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

KOMENTARZE (1)