×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Emerytury stażowe znów na tapecie. Związkowcy wygrają walkę?

Związkowcy chcą umożliwić pracownikom o długim stażu pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Pracodawcy mają wątpliwości.

Emerytury stażowe znów na tapecie. Związkowcy wygrają walkę?
OPZZ od 10 lat walczy o emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Na początku 2021 r. OPZZ postanowiło przypomnieć prezydentowi Andrzejowi Dudzie o jego przedwyborczej obietnicy, czyli o emeryturach stażowych. Pomysł ten forsuje również NSZZ "Solidarność".
 • W opinii Konfederacji Lewiatan pomysł dotyczący wprowadzenia emerytur stażowych nie jest dobry - z kilku powodów (przynajmniej w tej wersji, jaką proponuje dziś OPZZ). 
 • W opinii pracodawców ustanowienie emerytur stażowych, przy utrzymaniu obecnego wieku emerytalnego, zmniejszyłoby też aktywność zawodową Polaków. 

OPZZ od 10 lat walczy o emerytury stażowe. Związek chce, aby kobiety mogły zdecydować się na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni - po 40 latach.

"Byłaby to dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę wcześniej, niż wynosi powszechny wiek emerytalny (obecnie 60 kobiety/65 mężczyźni). O ile w przypadku warunków nabycia prawa do emerytury minimalnej trzeba spełnić przesłankę powszechnego wieku emerytalnego i liczby lat stażu ubezpieczeniowego (20 kobiety/25 mężczyźni), o tyle w przypadku emerytury stażowej wystarczającą przesłanką do nabycia prawa do co najmniej emerytury minimalnej ma być tylko liczba lat stażu (35 kobiety/40 mężczyźni). Najwcześniej skorzystać z tego rozwiązania będą mogły więc kobiety w wieku 53 lat oraz mężczyźni w wieku 57 lat" - podkreśla OPZZ.

W 2019 r. związkowcy rozpoczęli kolejną próbę wprowadzenia tego rozwiązania w życie. W tym celu skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy przygotowany przez siebie projekt ustawy. Dokument ten trafił również do Rady Dialogu Społecznego. A w maju OPZZ zorganizował w tej sprawie pikietę przed gmachem resortu pracy.

We wrześniu tego roku związek przed pałacem prezydenckim zorganizował publiczne czytanie noweli Gustawa Morcinka "Łysek z pokładu Idy". Jak tłumaczy lewicowy polityk i działacz społeczny Łukasz Mycka, wybór lektury nie był przypadkowy.

- W ten sposób chcemy pokazać prezydentowi, że nawet koń doczekał się emerytury i po latach ciężkiej i ofiarnej pracy opuścił górnicze chodniki. Dzisiaj nie wszyscy pracownicy dożywają do emerytury, spełnienie przez prezydenta obietnicy zdecydowanie poprawiłoby ich sytuację - komentował Łukasz Mycka w rozmowie z PulsHR.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (61)

Do artykułu: Emerytury stażowe znów na tapecie. Związkowcy wygrają walkę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 46 lat wyzyskiwany 2021-05-25 15:00:09

  Pan Kaczyński powinien właśnie teraz przeprowadzić głosowanie nad wprowadzeniem emerytury stażowych. Można by sprawdzić jak zachowają się po wyborach poszczególne partie jesteś za stażowymi to na ciebie zagłosuję. Z różnych wypowiedzi można wnioskować że po wyborach 80 lat na zasłużoną emeryturę jest pewne.

 • fic 2021-05-16 20:29:03

  40 % mężczyzn nie dożywa w Polsce 64 roku życia.Składki i kapitał przepada bezpowrotnie w czeluściach zakładu ubezpieczeń.Dlaczego 40+ lat składkowych (mając nawet 1mln kapitału ze składkami}umierając przedwcześnie przed upływem 65 lat mają robić drogie prezenty zakładowi ubezpieczeń - to nie w porządku,mało sprawiedliwe.

 • zakładowy poeta 2021-04-26 14:41:29

  Polska to jest kraj samych plusów. Każdy dostaje coś od państwa. Ja też jestem państwu bardzo wdzięczny za 5+(dołożone lata pracy) i 50+(że tyle muszę przepracować do emerytury)Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego naszemu prezydentowi, który nigdy nie rzuca słów na wiatr, że bardzo nam spracowanym długoletnią pracą i schorowanym ulżył i że mogliśmy po 40 latach ciężkiej pracy tak jak nam obiecał odpocząć na zasłużonej emeryturze. To jest najlepszy prezydent na świecie. Biden ani Merkel mu do pięt nie dorastają w swojej dobroci dla swoich obywateli. Łzy się same cisną, że mamy takiego dobrego, uczciwego, współczującego prezydenta. Pomniki będziemy mu stawiać a jego portrety powinny wisieć w każdym zakładzie pracy.

 • Maciek 2021-04-19 10:45:28

  Na jakiś nowy program rozdawiennictwa 1200+ i 600+ chcą przeznaczyć 370 miliardów rocznie a nie mają 9 miliardów na emerytury stażowe? Hehe. Kogoś się tu w balona robi.

 • Kazimierz 2021-03-22 12:06:34

  Ci wszyscy co u prywaciarzy 4 dekady temu robili i do rączki 3 razy tyle dostawali co ten który uczciwie przez 40 lat składki odprowadzał dzisiaj mają firmy domy i śmieją się z takich co po milionie do ZUS składek poodprowadzali. Oni miliony mają na swoich prywatnych kontach a ty uczciwy durniu nie masz nic prócz obietnic cwaniaków, którzy chcą władzy twoim kosztem i prędzej zdechniesz niż doczekasz się spełnienia ich kłamliwych obietnic.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA