Emerytura, zmiany: Jaka będzie nowa emerytura?

• Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił plany zmian w systemie emerytalnym w Polsce.
• Chodzi o II oraz III filar emerytalny.
• OFE będą przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne.
• Pracownicy będą mogli odkładać na emeryturę, która potencjalnie będzie mogła podwyższyć świadczenia emerytalne o ponad połowę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura, zmiany: Jaka będzie nowa emerytura?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl/AT

11 lip 2016 9:37


Z jakich elementów będzie składała się emerytura przeciętnego Polaka np. za lat 10 czy 20?

Jak emerytura wygląda obecnie?

Dla ułatwienia zrozumienia tego, jakie zmiany proponowane są w nowym modelu przypomnijmy, jak obecnie jest zbudowany system emerytalny w Polsce.

Pierwszy filar obecnego systemu emerytalnego to jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tam są wpłacane składki, i wypłacane emerytury.

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

– Niestety, biorąc pod uwagę demografię, te emerytury będą na niskim poziomie, i będą wynosiły ok. 30–35 proc. ostatniego wynagrodzenia. Drugi filar też jest publiczny obowiązkowy, kapitałowy. W Polsce to były Otwarte Fundusze Emerytalne. Ale ten filar de facto od 2014 roku przestał istnieć, ponieważ przeniesiono istotną część środków do ZUS i wprowadzono tzw. suwak, który powoduje, że te środki w większym stopniu wypływają do ZUS niż wpływają do OFE – wyjaśnia gość Jedynki Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Trzeci element to jest system prywatny, dobrowolny III filar, w którym możemy mieć osobiście indywidualne konta emerytalne, bądź tez być uczestnikiem Pracowniczych programów emerytalnych.

OFE na Indywidualnych Kontach Emerytalnych

Zacznijmy od osób, które podejmują swoją pierwsza pracę, wchodzą na rynek pracy i nigdy nie miały do czynienia z OFE. Ich składki są odprowadzane tylko do ZUS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.