PARTNERZY PORTALU

Emerytura stażowa? "Z rynku zniknęłoby nawet 400 tys. wartościowych pracowników"

Posłowie PSL-Kukiz’15 wraz ze związkowcami z OPZZ chcą umożliwić pracownikom o długim stażu pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Co na to pracodawcy?

Emerytura stażowa? "Z rynku zniknęłoby nawet 400 tys. wartościowych pracowników"
Wprowadzenie emerytur stażowych spowoduje, że liczba emerytów lawinowo wzrośnie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Posłowie PSL-Kukiz’15 wraz ze związkowcami z OPZZ podjęli kolejne działanie w walce o emerytury stażowe - złożyli w Sejmie projekt ustawy.
 • Według ekspertów z branży HR wprowadzenie emerytury stażowej pozwoli uzyskać świadczenie emerytalne jeszcze młodszym osobom, co nie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy.
 • Jak wskazuje Michał Młynarczyk, szef firmy Devire, jeśli pomysł zostałby wprowadzony w życie, to z rynku zniknęłoby nawet 400 tys. wartościowych pracowników.

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce nie jest nowy - OPZZ forsuje go od 2010 roku. W 2016 z podobną inicjatywą wyszli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do tej pory nie udało się jednak przekonać do niego rządzących. Teraz posłowie PSL-Kukiz’15 wraz ze związkowcami z OPZZ podjęli kolejne działanie w walce o emerytury stażowe - złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Autorzy pomysłu chcą umożliwić pracownikom o długim stażu pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Proponowane rozwiązanie dotyczyć ma kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz ukończone 55 lat, a także mężczyzn, mających okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 40 lat oraz ukończone 60 lat.

– Jest to docenienie tych, którzy odprowadzają składki i ciężko pracują, żeby mieli prawo wyboru. Istotą tego projektu jest prawo wyboru przez pracownika, czy jest w stanie dalej pracować, czy chce skorzystać z prawa do emerytury – podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (44)

Do artykułu: Emerytura stażowa? "Z rynku zniknęłoby nawet 400 tys. wartościowych pracowników"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obywatel 45+ 2020-02-13 16:57:40

  Gwiazdowski kiedyś powiedział, a jest to doradca w ZUS, że w Polsce aby były godne emerytury musiała by wymrzeć połowa emerytów. Człowiek niby wykształcony. Ja bym go zapytał: kto z jego rodziców ma umrzeć, ojciec czy matka. Tyle jesteśmy warci w oczach decydentów.

 • Rocznik 61 2020-02-13 16:01:26

  Gdy weszła ustawa emerytalna ze wiek emerytalny 65 i 60 lat, płakali ze 330 tysięcy pracowników odejdzie ba emeryturę ale odeszło 70 tysięcy, teraz jęczą że 400 tysięcy odejdzie, znowu się okaże że prawda jest inna

 • Ewa 44 l.pracy 2020-02-13 09:14:47

  Dzisiaj jesteśmy wartościowi, szczególnie nasz kapitał . Po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie będziemy wartościowi. Wg obecnej władzy będziemy na garnuszku Zus, czyli pasożytami bo zechcemy odebrać swoje wypracowane przez dziesiątki lat składki. Tak długo będą nas trzymać, aż znaczna większość odpuści i umrze przed emeryturą.

 • Ada 2020-02-12 19:33:41

  Jak wartosciowi pracownicy to czemu przez pracodawców traktowani są tylko do zatykania dziur o podwyżkach płacy nie ma mowy mam na to dowody

 • Zuzanna 2020-02-09 18:29:21

  No i co z tego że znikną , zastąpić ich młodymi i heja do przodu pełną parą a nie liczyć tylko na schorowanych starców. Acha i dobrze im tam płacić!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA