Emerytura po 40 latach: PSL będzie zbierać podpisy pod projektem z pomocą związków zawodowych

PSL chce złożyć swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ludowcy będą zbierać pod nim podpisy z pomocą związków zawodowych i organizacji pozarządowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura po 40 latach: PSL będzie zbierać podpisy pod projektem z pomocą związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 sty 2016 14:20


Projekt ludowców został odrzucony przez Sejm pod koniec listopada. To ten sam projekt, który ludowcy złożyli też w poprzedniej kadencji.

Szef Stronnictwa podkreślił na poniedziałkowym briefingu w Sejmie, że ludowcy kontynuują starania o przyjęcie tego projektu, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie "obywatelskiej akcji" zbierania podpisów.

"Chcemy wnieść ten projekt jako obywatelski. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do tej inicjatywy (...), którzy chcą być w komitecie obywatelskim. Będziemy go w najbliższym czasie rejestrować" - mówił Kosiniak-Kamysz. "Chcielibyśmy zabrać jak najwięcej podpisów w jak najkrótszym czasie. Dlatego potrzebne jest zaangażowanie wielu środowisk" - dodał. Wyjaśnił, że ma na myśli związki zawodowe i organizacje pozarządowe.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

edka 2016-04-10 12:07:18

Popieram, gdzie można składać podpisy? Mało szczegółowych informacji.

jankiel 2016-01-25 17:44:07

jak najbardziej tylko mało to nagłośnione Pozdrówka!!!

qurty 2016-01-17 07:41:12

Popieram tą inicjatywę,niech młodzi ludzie mają prace