Emerytura po 40 latach pracy? PSL złożyło projekt ustawy

Projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy trafił do Sejmu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura po 40 latach pracy? PSL złożyło projekt ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 cze 2015 17:01


Klub PSL złożył w sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS

- To jest poszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń - podkreślił Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że pomysł PSL jest poszerzeniem systemu osłonowego dla pracowników, w ramach którego funkcjonują już m.in. emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli, świadczenia przedemerytalne.

Minister pracy przypomniał, że na przyszły rok jest zaplanowany przegląd systemu emerytalnego. - W PSL uznaliśmy, że warto wyjść do przodu, przyspieszyć ten czas - podkreślił. Dodał, że złożony w Sejmie projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

Według ministra pracy propozycja PSL jest początkiem dyskusji o tym, czy nie znieść wieku emerytalnego i nie ustanowić 40 lat stażu pracy, a obowiązujące obecnie 67 lat jako wiek emerytalny pozostawić jako prawo do minimalnej emerytury.

Polacy powinni mieć wybór

Poseł PSL Henryk Smolarz przekonywał, że rozwiązanie zaproponowane przez ludowców daje swobodę wyboru obywatelom, którzy będą mieli prawo wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dodał, że oznaczać to będzie "niestety zgodę na niższe świadczenia".

Według prognoz przedstawionych przez Smolarza z możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach stażu pracy zdecyduje się co czwarta osoba do tego uprawniona. Przy tym założeniu - jak mówił - proponowane rozwiązanie nie obciąży nadmiernie budżetu, bo będzie ono kosztować ok. 9 mld zł do 2020 roku.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL nie mówi - jak PiS - o powrocie do stanu sprzed reformy emerytalnej (65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet), lecz o zwiększonej możliwości wyboru.

PO przyłączy się do projektu

Pytany o poparcie koalicjanta odparł, że klub Platformy Obywatelskiej "jako poważna partia" na pewno się pochyli nad projektem i zastanowi.

- Zwracamy się najpierw do koalicjanta, ale propozycja jest także otwarta do innych klubów parlamentarnych - dodał poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Przed konferencją grupa polityków SLD zaapelowała do działaczy PSL o poparcie dla projektu Sojuszu, który został już wcześniej złożony w Sejmie; SLD proponuje prawo do przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu 35 lat składkowych w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

- Nie sztuka złożyć projekt, sztuka go skutecznie przeprowadzić - odparł Zgorzelski.

Podobne rozwiązanie zaproponował po pierwszej turze wyborów prezydent Bronisław Komorowski. Gdy okazało się, że wybory wygrał Andrzej Duda, prezydencka kancelaria wycofała projekt z konsultacji uzasadniając, że z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji. Klub PSL zapowiedział wówczas "przejęcie" prezydenckiego projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Julia 2015-06-23 14:23:45

,,obowiązujące obecnie 67 lat jako wiek emerytalny pozostawić jako prawo do minimalnej emerytury." - co to zmieni. Jeżeli po 52 latach pracy i wieku 67 lat prognozuje ZUS że dostanę 900 zł to ile da mi PSL po 40 latach pracy? 200 ?Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem. To nic nie zmieni, dajecie sobą manipulować .

jaro 2015-06-23 11:27:28

PANÓW Z PSL CHYBA POGIEŁO ! PANOWIE PRZYPOMNĘ, ŻE OPZZ JUŻ DAWNO ZŁOŻYŁA TAKI PROJEKT, A OBECNY JUŻ NIE MÓJ PREZYDENT KOMOROWSKI I CAŁA ŚWITA NIEUDOLNEGO RZĄDU PO/PSL GO ODRZUCIŁA !

anna 2015-06-23 11:22:09

Przecieź OPZZ złożył już dawno projekt- 35/40 lat pracy bez względu na wiek -TYLKO PO .PSL ,PALIKOT odrzucili go w głosowaniu.-jak go można było go PRZEPROWADZIĆ- co za obłuda