Emerytura po 35 latach pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn? Tak chce Solidarność

• NSZZ "Solidarność” opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
• Domaga się jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura po 35 latach pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn? Tak chce Solidarność

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 kwi 2016 11:29


Takie stanowisko przyjęła w piątek (22 kwietnia) obradująca w Krośnie Komisja Krajowa związku; stanowisko przyjęto bez głosu sprzeciwu, podtrzymując wcześniejsze zdanie związku - podał rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski.

"Przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn zawarte w prezydenckim projekcie wniesionym do sejmu wychodzi na przeciw oczekiwaniom i zmierza do wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy programowej podpisanej przez Komisję Krajową z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą" - zapisali w stanowisku związkowcy.

Lewandowski poinformował, że Solidarność podtrzymuje również swoje stanowisko co do kryterium stażowego, uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę. "Członkowie Komisji Krajowej, podtrzymując gotowość do podjęcia konstruktywnych i merytorycznych rozmów, wnioskują do Rządu RP o uwzględnienie stanowiska związku w tej sprawie" - cytował stanowisko rzecznik.

Zdaniem Komisji w trakcie trwających prac parlamentarnych nad prezydenckim projektem zostanie on uzupełniony o możliwość przejścia na emeryturę w związku ze stażem pracy. Solidarność chce, by był on liczony według okresów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne niezależnie od formy zatrudnienia i wynosił dla kobiet 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.

Komisja Krajowa Solidarności jest najwyższą władzą w związku między zjazdami. Dwudniowe obrady w Krośnie kończą się w piątek.

Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego są w Sejmie na etapie podkomisji. Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.