Emerytura dla mundurowych: Policjanci, wojskowi i strażacy na emeryturę po sześćdziesiątce

Przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone. Policjanci, strażacy czy żołnierze odpoczną dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura dla mundurowych: Policjanci, wojskowi i strażacy na emeryturę po sześćdziesiątce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 wrz 2016 6:15


Jak dowiedziała się "Dziennik Gazeta Prawna", wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny. Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia). Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł ze służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Do tego czasu, jeżeli nie chciałby służyć dalej, musiałby pracować w innym zawodzie - podaje "DGP".

Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze "DGP", oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

9 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Polak 2017-03-13 20:12:02

Oby tak dalej juz brakuje chetnych do pracy w mundurówce, teraz to tylko zlodziej bedzie zadowolony. Strazak zarabia mniej niz Pani z biedronki policjant tez, kto ma platne 100% l4? Bo w chyba to nie w tym kraju. Ludzie to patrza na zarobki komendantow i elity z resortow to moze tez wrzucic srednia zarobkow polakow? Dyrektor prezes ile zarabiaja?

nick 2016-11-16 21:01:08

Mam nadzieję że w końcu skończą się chore przywileje dla mundurówki i górników. Nasz znajomy - 44 lata strażak emeryt z emeryturką 4.500 zł dorabia bo mu mało. Nie żałuję mu ale zajmuje miejsce pracy innym. Jeśli mundurowi są tak wyczerpani pracą to niech odpoczywają nie zajmując miejsc na rynku pracy innym. No i jeszcze te 100% płatne zwolnienia lekarskie - jak z nich nie korzystać? niestety te przywileje wprowadzają podziały między ludźmi - na gorszych i lepszych, i nie należy mówić: trzeba było zostać....Każdy jest zmęczony pracą po 60 roku życia i często ponad 40 letnim stażem pracy i chciałby godziwie odpocząć i pocieszyć się jeszcze tym krótkim życiem. Niestety przywileje jednym to umożliwiają bardzo szybko a inni nawet nie dożyją swojego wieku. I gzie jego składki?

żołnierz zawodowy 2016-11-02 21:27:50

do roni ... i trzeba było iść do służb mundurowych. NIKT nie bronił... chyba, że zdrówko fizyczne lub psychicznie "przeszkodziło".