PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Emerytura bez tajemnic. Od poniedziałku w ZUS doradcy emerytalni

  • Autor: PAP/KDS
  • 2 lip 2017 16:02

Od poniedziałku (3 lipca) prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

Emerytura bez tajemnic. Od poniedziałku w ZUS doradcy emerytalni
Od poniedziałku (3 lipca) na przyszłych emerytów w oddziałach ZUS czekać będzie blisko 600 doradców (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• W poniedziałek (3 lipca) resort rodziny i pracy wraz z ZUS rozpoczną w Warszawie kampanię w tej sprawie.

• W ten sposób ZUS przygotowuje się do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W placówkach ZUS na wszelkie pytania związane z przejściem na emeryturę pomoże znaleźć odpowiedź blisko 600 doradców emerytalnych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zachęca osoby, które jeszcze nie wystąpiły o obliczanie kapitału początkowego, potrzebnego do wyliczenia emerytury, by to jak najszybciej zrobiły. Prof. Uścińska powiedziała, że ze wszystkich 331 tys. osób, które od 1 października do końca roku będą mogły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego ubiegać się o emeryturę aż 93 tys. nie miało dotąd ustalonego kapitału.

"To prawie jedna trzecia uprawnionych. Oddziały wysłały do tych osób listy, by złożyły wniosek w placówce ZUS i przyniosły dokumenty niezbędne do obliczania tego kapitału. To dało dobry efekt, bo w niektórych oddziałach ZUS ok. 60 proc. osób bez kapitału złożyło już dokumenty" - podkreśliła Uścińska.

Prezes zaznaczyła, że nie ma terminu na złożenie wniosku i dokumentów dla ustalenia kapitału początkowego, ale warto to zrobić jak najszybciej, niezależnie od przyszłej decyzji o tym, czy ktoś skorzysta z prawa do emerytury od razu, czy będzie dalej pracował.

"Chodzi o dokumenty sprzed 1 stycznia 1999, pozostałe dane są na elektronicznym koncie w ZUS" - przypomniała. "Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury" - podkreśliła prezes. "W tej sprawie zapraszamy już teraz do placówek" - dodała.

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emerytura bez tajemnic. Od poniedziałku w ZUS doradcy emerytalni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA