Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem?

Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy zatrudniający zleceniobiorców muszą sumować ich dochody w innych firmach i - jeśli łącznie nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia -
płacić za nich składki. Obowiązek ten dotyczy także emerytów i rencistów na etacie, jednak według ekspertów jest to prawnie kontrowersyjne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Seniora

RynekSeniora.pl

13 sty 2016 13:57


W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych art. 9 ust. 4a zwalnia emeryta na etacie z obowiązku zapłaty składek od zleceń. W związku z tym ZUS nie ma prawa ściągać składek od każdej umowy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, pierwotnie ZUS przyjmował, że emeryt np. na cząstce etatu, z zarobkami 200 zł miesięcznie, nie musiałby płacić składek ZUS od kolejnych umów-zleceń zawartych z innymi przedsiębiorcami.

Cały materiał dostępny tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Damian 2016-01-13 15:10:02

3Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538