Emeryci i renciści bez chorobowego

- Przepis, zgodnie z którym pracujący emeryci i renciści w razie choroby nie dostają zasiłku chorobowego, jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci i renciści bez chorobowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 cze 2014 19:01


TK badał pytania prawne wystosowane przez sądy rejonowe w Gliwicach i Płocku. Wątpliwości sędziów budziło zróżnicowanie sytuacji pracowników, płacących składki na ubezpieczenie chorobowe - w zależności od tego, czy mają oni prawo do emerytury lub renty. Dla osób, których jedynym źródłem dochodu jest praca zarobkowa, zasiłek rekompensuje dochody utracone wskutek choroby; nie należy się jednak osobom, które zachorują pracując i mając już prawo do emerytury lub renty.

Zdaniem TK nie można uznać, że ustawodawca, wykluczając emerytów z zasiłku chorobowego, pozbawił ich konstytucyjnej gwarancji do zabezpieczenia społecznego, ponieważ celem emerytury lub renty jest właśnie zapewnienie warunków do życia, mimo utraty zdolności do pracy zarobkowej lub zmniejszenia dochodów z pracy. Zdaniem TK przepis tzw. ustawy zasiłkowej jest też zgodny z konstytucyjna zasadą sprawiedliwości społecznej.

"Obowiązek ubezpieczenia nie oznacza obowiązku maksymalnej rozbudowy świadczeń" - zaznaczył Trybunał. Zwrócił uwagę, że zasiłek chorobowy "nie ma cech świadczenia wzajemnego", lecz wpisuje się w logikę ubezpieczeń społecznych, których cechami są jednolitość i solidarność.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.