PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Elżbieta Rafalska: Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów

 • Autor: PAP/JS
 • 10 sie 2018 20:00

Pracodawca ma liczne obowiązki w zapewnieniu właściwych warunków pracy podczas upałów, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zaapelowała do pracodawców o skracanie czasu pracy w czasie upałów.

Elżbieta Rafalska: Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów
W upały pracodawcy powinni skracać czas pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W ostatnich dniach związkowcy z handlowej Solidarności zwrócili się z wnioskiem do minister rodziny pracy i polityki społecznej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych w sprawie zmian reguł pracy podczas upałów. Jak wskazali, w obowiązującym prawie nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.

Zdaniem związkowców brak odpowiednich przepisów powoduje, że warunki pracy podczas upałów są regulowane w zasadzie wyłącznie przez wewnętrzne procedury obowiązujące u poszczególnych pracodawców. Te jednak bardzo często albo w ogóle nie istnieją, albo nie są respektowane.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Pracodawca, pomimo braku normy prawnej określającej maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniach pracy, ma szereg obowiązków w zakresie zapewnienia właściwych warunków pracy, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu pracy" - oświadczyła Rafalska, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Przypomniała, że zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje, których ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Rafalska wskazała także na konieczność podejmowania przez pracodawców różnych działań mających na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy np. poprzez zmianę jej organizacji.

Szefowa MRPiPS przyłączyła się do apelu głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka, który 31 lipca zwrócił się do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom w związku z falą upałów.

Rafalska zaznaczyła, że kwestię braku przepisów regulujących maksymalną temperaturę w miejscu pracy można rozwiązać środkami pozalegislacyjnymi. "W społeczeństwie ważnym elementem jest kultura kształtowana nie tylko poprzez wprowadzanie regulacji prawnych, ale także różnego rodzaju kampanie społeczne podnoszące świadomość i empatię" - podkreśliła minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jac00 2018-08-13 11:41:44

  wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.

 • git 2018-08-13 11:23:16

  caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta

 • Edward 2018-08-13 10:52:20

  Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.

 • Sektor prywatny 2018-08-13 09:02:48

  W państwowych firmach pracownicy byli zwalniania do domu po 14, po 6 h pracy.... Ale oni pracują za nasze.... W prywatnych nikt nikogo nie zwolni, bo generuje to straty ..... bez regulacji od góry apel nic nie da..... Apel to oni mogą sobie wygłaszać.... Apel poległych :-(

 • Pyrek 2018-08-11 09:01:35

  Ja murarz non stop mury w upały teraz dostałem gorączkę 41st lekarze nie wiedzą od czego czekam na wyniki , a pracodawcą karze mi do roboty przychodzić mimo L4, olałem to i siedzę w domu a o skruceniu pracy nie ma mowy ci tam na górze to mogą mieć skruceniu czas pracy a nie co pracują na dworze a za parasol mają obłok chmury , te przepisy są dla biurokratów !!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA