Elektroniczne zwolnienia lekarskie od nowego roku

Lekarze zaczną wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od stycznia 2016 r. To duże ułatwienie dla firm i pracowników, należy jednak pamiętać o założeniu konta na elektronicznej platformie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od nowego roku

PODZIEL SIĘ


Autor: Infowire/JP

23 lis 2015 10:49


Pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, są zobowiązani założyć do końca 2015 r. konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (dzięki temu będą otrzymywać zwolnienia lekarskie drogą elektroniczną).

- Pozostali przedsiębiorcy mają na to czas do końca 2017 r. – mówi Piotr Kister, aplikant radcowski z kancelarii prawnej Rachelski & Wspólnicy.

- Jeśli pracodawca nie założy w okresie przejściowym konta na platformie, będzie musiał do końca grudnia 2015 r. poinformować w formie pisemnej swoich pracowników o obowiązku dostarczania od nowego roku wydruków e-ZLA – dodaje/

Na wprowadzeniu e-zwolnień skorzystają nie tylko firmy, lecz także pracownicy. Podczas wizyty lekarskiej nie będzie trzeba już podawać numeru NIP pracodawcy. Wystarczy, że lekarz wypełniający zwolnienie wpisze w systemie PESEL, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną uzupełnione automatycznie. Ponadto lekarz będzie miał wgląd do historii zwolnień, co ukróci przypadki ich wyłudzania.

Tradycyjne, papierowe L-4 zostaną wycofane z początkiem 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.