Elastyczny urlop pomoże rodzicom nie wypaść z rynku pracy

Jak uważa dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH, większa elastyczność w wykorzystaniu urlopów rodzicielskich ułatwi rodzicom godzenie pracy i obowiązków domowych. Od początku roku urlop można podzielić na cztery części, a dwa dni wolne wykorzystywać na godziny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elastyczny urlop pomoże rodzicom nie wypaść z rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sty 2016 9:09


Drugiego stycznia weszły w życie przepisy umożliwiające bardziej elastyczne korzystanie z uprawnień przysługującym rodzicom-pracownikom. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać w dogodnym czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Jeśli rodzice będą łączyć urlop z pracą (na maksymalnie pół etatu), zostanie on proporcjonalnie wydłużony, nawet do 64 tygodni. Dodatkowe 2 dni zwolnienia od pracy przysługujące rodzicom będzie można wykorzystać w godzinach (16 godzin).

Ryzyko trwałego bezrobocia

Pozytywnie zmiany te ocenia dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z instytutu statystyki i demografii Szkoły Głównej Handlowej.

- Zwiększanie elastyczności urlopów wydaje mi się dobrym kierunkiem. Są różne sytuacje w życiu, czasami urlop wzięty trochę później, kiedy dziecko ma np. 4 czy 5 lat, jest przydatny i pomocny. Natomiast długi urlop co do zasady powoduje, że czasem trudniej jest wrócić na rynek pracy. Zatem elastyczne jego wykorzystania w różnych momentach, a jednocześnie powrót do pracy, jest na pewno tym, co ogranicza te złe skutki - oceniła ekspertka.

Jej zdaniem wydłużanie urlopów związanych z urodzeniem dziecka to polityka, którą należy bardzo dokładnie monitorować.

- Już dzisiaj badania pokazują, że kobiety są bardziej narażone na ryzyko tzw. NEET - czyli pozostawanie ani w zatrudnieniu, ani w różnych formach edukacji czy szkolenia. To są osoby, które są po prostu bierne. Po części zajmują się dziećmi, jednak kiedy dzieci urosną, takie osoby mogą mieć bardzo poważne problemy, żeby znaleźć pracę, a to może skutkować dalszymi trudnościami - wykluczeniem, brakiem emerytury w przyszłości - podkreśliła Chłoń-Domińczak.

Elastyczne formy pracy

Pierwotnie w ustawie, która wprowadza zmiany w korzystaniu z urlopów, zawarto również przepisy gwarantujące rodzicom możliwość korzystania z elastycznych form pracy. Ostatecznie jednak wypadły one z projektu. W opinii Chłoń-Domińczak tego rodzaju rozwiązania są bardzo potrzebne pracującym rodzicom.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.