Elastyczny czas pracy – jakie przyniesie skutki?

Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją kodeksu pracy wchodzącą w życie 23 sierpnia, wprowadzającą roczny okres rozliczeniowy oraz elastyczny czas pracy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zyskują nowe przywileje. Kto zyska na takim rozwiązaniu więcej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elastyczny czas pracy – jakie przyniesie skutki?

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

21 sie 2013 15:20


Związki zawodowe oprócz często przytaczanych zalet dostrzegają również realne zagrożenia, przeciwko którym zapowiedziały strajk w okresie od 11 do 14 września. Co dokładnie wzbudza największe obawy?

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom pracodawca ma prawo wydłużać czas pracy w ciągu dnia, np. do 12 godzin, by następnie, innego dnia, gdy jest mniej zamówień, skrócić go do 6 godzin - ważne, by nie naruszył przewidzianych maksymalnie 40 godzin pracy w tygodniu. Obecnie bilansowanie godzin odbywa się w okresie kwartalnym.

Jego wydłużenie może mieć realne skutki finansowe dla wynagrodzeń pracowniczych, ponieważ zamiast zapłaty za nadgodziny pracownik może otrzymać ekwiwalent w postaci wolnych dni. Nie jest to rozwiązanie nowe - zostało one wprowadzone i zaakceptowane przez związki zawodowe w tzw. ustawie antykryzysowej, obowiązującej w okresie dwóch lat. Jednak wprowadzenie go do kodeksu pracy, jako rozwiązania systemowego, prawdopodobnie mocniej zaważy na sytuacji gospodarczej.

Z drugiej strony pracodawcy potrzebują narzędzia, które umożliwi im sprawne funkcjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego. Elastyczny czas pracy jest dla nich długo wyczekiwanym rozwiązaniem, którego istotą jest uniknięcie ograniczania liczby etatów w zakładach pracy. Jednak być może jest ono niedoskonałe: „Warto rozważyć, czy okresy rozliczeniowe czasu pracy nie powinny uwzględniać specyfiki poszczególnych branż" mówi Anna Pierzycka, operations manager firmy rekrutacyjnej Invidia HR.

Pracodawcy nie mają jednak pełnej swobody przy wprowadzaniu tego rozwiązania. Nie muszą także decydować się na koniecznie 12 miesięczny okres rozliczenia czasu pracy, równie dobrze mogą opowiedzieć się za 6 czy 8 miesiącami. Warunkiem jego wprowadzenia jest uzyskanie zgody wśród działających na terenie zakładu pracy związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników. Dodatkowo muszą zaistnieć obiektywne okoliczności, techniczne bądź dotyczące organizacji pracy, które jednak nie zostały określone precyzyjnie, zatem pozostają wolną interpretacją pracodawcy.

Podstawową zaletą wprowadzonego rozwiązania jest umożliwienie pracodawcy planowania w dłuższej perspektywie czasowej swojego zapotrzebowania na pracę w większym wymiarze, gdy jest jej więcej i w krótszym, gdy jest jej mniej. „To szczególna zaleta dla pracodawców wśród których natężenie prac jest uwarunkowane porami roku" komentuje Anna Pierzycka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.