PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ekspert EY pozytywnie o Pakiecie dla Przedsiębiorców

  • Autor: PAP/KDS
  • 22 wrz 2019 16:07

Będąca elementem przedstawionego przez premiera Pakietu dla Przedsiębiorców zapowiedź przeznaczenia ponad 1 mld zł dla inwestorów może pomóc w ściągnięciu na teren Polski ważnych, strategicznych inwestycji - mówi ekspert EY Paweł Tynel.

Ekspert EY pozytywnie o Pakiecie dla Przedsiębiorców
Tynel zwraca uwagę zwłaszcza na wsparcie dla inwestorów. Fot. shutterstock
REKLAMA

W sobotę (21 września) premier Mateusz Morawiecki przedstawił i podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. To pięciopunktowy program zawierający propozycje takie jak: ulga w ZUS średnio 500 zł dla małych firm; ryczałtowy ZUS bez zmian dla firm o przychodach powyżej 10 tys. zł; podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u oraz ponad 1 mld zł dla inwestorów, którzy zaangażują się w strategiczne inwestycje.

Ekspert EY Paweł Tynel zwraca uwagę zwłaszcza na ostatni element pakietu, czyli wsparcie dla inwestorów. Zaznacza, że ten pomysł ma przede wszystkim służyć temu, aby wspierać najbardziej istotne, strategiczne inwestycje, które generują dużą wartość dodaną w gospodarce Polski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od jakiegoś czasu Polska Agencja Inwestycji i Handlu nie miała zbyt wielkiego budżetu do dystrybucji, więc potencjalni inwestorzy nie wiedzieli, czy mogą się ubiegać o pomoc, czy nie. To mocno ograniczało ich decyzje co do wyboru lokalizacji inwestycji akurat w Polsce - mówi.

- Uruchomienie tego budżetu, jak rozumiem na kolejne 5 lat, bo jest w tym kontekście mowa o roku 2025, pozwoli na to, by inwestorom zaproponować istotne wsparcie, mające znaczenie przy wyborze lokalizacji - dodaje.

W opinii eksperta ważne jest to, że na etapie wyboru lokalizacji rząd danego kraju zachęca inwestorów, by wybrali ten kraj. - Nie bardzo możemy sobie pozwolić na to, żeby nie mieć takiego wsparcia, bo w wielu krajach ono jest. W momencie, w którym inwestor decyduje się, czy ma wybrać Polskę, Węgry czy np. Malezję, źle odbiera, gdy w sferze werbalnej zachęca się go do inwestycji, ale brak jest konkretnego finansowego wsparcia - mówi.

Zaznacza, że ten element Pakietu dla Przedsiębiorców będzie ważnym narzędziem pracy dla PAIH czy resortu przedsiębiorczości i technologii, żeby po prostu być skutecznym w ściąganiu inwestorów. - Oczywiście nikt nie inwestuje tylko ze względu na pomoc, ale wsparcie finansowe tego typu bardzo pomaga w przekonaniu inwestorów o wyborze lokalizacji - dodaje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert EY pozytywnie o Pakiecie dla Przedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA