PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Eksperci HR radzą, jak przeprowadzić powrót pracowników do firm

Co czwarty pracownik pracujący z domu nie chce wracać do biura firmy, wynika z badania  4Business&People i Business Centre Club z lipca 2020 roku.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 sie 2020 17:47
Eksperci HR radzą, jak przeprowadzić powrót pracowników do firm
Warto tworzyć reguły stopniowego powrotu na zasadach równego traktowania i unikać zbyt dużej ilości wyjątków indywidualnych. (fot. Holger Langmaier z Pixabay)
REKLAMA
  • Składająca się z praktyków HR i zarządzania grupa HR loży warszawskiej BCC przejrzała się psychologicznym trudnościom związanym z izolacją wynikającą z pracą zdalną.
  • Co czwarty pracownik pracujący z domu nie chce wracać do biura firmy. 
  • Eksperci stworzyli listę rekomendacji zachowań, które mogą usprawnić proces powrotów do pracy.

W opinii autorów badania konieczne jest wyraźne sformułowanie zaproszenia do powrotów do pracy dla wszystkich pracowników. Warto też pamiętać o tym, aby komunikować działania podjęte w organizacjach w ramach dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo oraz korzyści dla pracowników z powrotu do biura.

- Należy przypominać menedżerom ich rolę w modelowaniu postaw i włączyć w działania dotyczące budowania pozytywnych doświadczeń w powrotach do biura - wymienia dalej Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy i efektywności zarządzania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na liście zaleceń znajdziemy również punkt mówiący o tym, że należy obserwować i badać przyczyny niechęci do powrotów w zespołach, gdzie zjawisko jest nasilone i zaangażować HR w ewentualne rozwiązywanie konfliktów i napięć w zespołach.

Warto też tworzyć reguły stopniowego powrotu na zasadach równego traktowania i unikać zbyt dużej ilości wyjątków indywidualnych.

Czytaj więcej: Przywództwo w dobie koronawirusa. Jaki lider wyciągnie firmę z kryzysu?

- HR powinien być też w kontakcie z pracownikami, którzy stanowczo odmawiają powrotu, by dogłębnie zrozumieć przyczyny i dopasować wsparcie, również psychologiczne, jeśli będzie to potrzebne - wyjaśnia Lorenc.

Znaczenie ma też planowanie i przeprowadzanie w siedzibach firm różnego rodzaju aktywności budujących poczucie wspólnoty. Chodzi o spotkania i warsztaty, drobne aktywności integracyjne w pierwszych dniach masowych powrotów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Eksperci HR radzą, jak przeprowadzić powrót pracowników do firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2020-08-05 17:47:01

    Znów HR robi wielką zadymę, żeby wywołać wrażenie, że jest potrzebny. Jakie odmawiają powrotu? Mają stawić się w wyznaczonym miejscu pracy, a jak nie to wypad. Nadskakiwanie powracającym - a co dla tych, co zostali?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA